Hrad Marcus začal stavať pre svojho syna bratislavský podnikateľ v roku 2009. Svoje meno zverejniť nechce, pričom sa odvoláva na fakt, že nie je verejnou osobou. Pozornosť, ktorú stavba vzbudzuje, ho však teší.

Preslávil ich

Radosť netají ani starosta Repišťa Vladimír Šalkovský. „Zviditeľňuje nás to, na hrad sa chodí pozerať stále viac turistov z celého Slovenska. Názory naň sú skôr pozitívne. V prostredí, v ktorom stojí, vôbec nepôsobí rušivo,“ povedal nám pred časom.

Nová stavba neprekáža ani miestnym. „Ten hrad nás preslávil. Z našej dediny sa stáva frekventovaná lokalita,“ podotkli so smiechom dvaja muži.

Po lesnej, neupravenej, ceste sme si to k nemu namierili aj my. Asi v polovici sme stretli pár turistov z Nových Zámkov. „Ten hrad je nádherný. Určite stojí za pozornosť,“ tvrdili.

FOTO Výstredná budova uprostred nádhernej prírody: Stala sa z nej celoslovenská atrakcia

Upravujú nádvorie

Pred nami sa „vynoril“ asi po 15 minútach chôdze. Zrazu sme zbadali rozprávkový zámok uprostred krásnej prírody. Stojí na obrovskej lúke a vyzerá ako úplne dokončený. Ohraničený je kovaným oplotením, ktorého súčasťou sú murované stĺpy a kaplnka svätej Barbory.

Na plotových dieloch sú umiestnené starodávne kresťanské symboly. Nad mohutnou bránou visí vlajka a erb vo farbách majiteľovej firmy.

V areáli sa pohybovali asi traja robotníci. „Momentálne pracujeme na úprave nádvoria,“ prezradili. „Vnútri sú len holé steny. V budúcnosti by turistom mali byť sprístupnené dve miestnosti s dobovým nábytkom. Nebudú chýbať informácie o histórii tohto územia,“ dodali s tým, že vonku ešte pribudne aj padací most.

Pri plote extravagantnej atrakcie sme stretli aj Žiarčanku Mirku. „Páči sa mi. Postaviť niečo takéto chce veľa energie, aj peňazí. Muselo to byť poriadne drahé,“ povedala.