V Banskej Bystrici to naozaj žije! Dnešný deň sa ponesie v znamení Slovenského dňa kroja a rekordu. Pod Urpín majú namierené ľudia z celého Slovenska, vyobliekaní vo svojich miestnych krojoch. Nebudú chýbať banícke tradície a zvyky, s ktorými sa predstaví Banícka dychovka z partnerského mesta Šalgotarján.

„Pre mňa kroj znamená bohatstvo v chudobe, je to práca ľudských rúk. Keď si obliekam kroj je to sviatok,“prezradil podpredseda BBSK Roman Malatinec pre denník Plus JEDEN DEŇ.

Stánky asi tristo domácich a zahraničných remeselníkov s ľudovoumeleckými výrobkami sú otvorené do 20.00 h, v nedeľu do 16.00 h. Jarmočníci si na klobáskach, jaterniciach, rebierkach či lokšiach alebo burčiaku môžu pochutiť až do 02.00 h. Zábavné parky s kolotočmi sú aj v tomto roku otvorené do neskorých nočných hodín.

Magistrát odporúča návštevníkom využiť radšej mestskú hromadnú dopravu. V centre mesta až do nedele platia výrazné dopravné obmedzenia.

Príde aj premiér Pellegrini?

Premiér Pellegrini si deň krojov minulý rok nenechaj ujsť. Tento rok slávnosť nestihol.
Premiér Pellegrini si deň krojov minulý rok nenechaj ujsť. Tento rok slávnosť nestihol.
Zdroj: Du?an Hein

Premiér Pellegrini na svoj facebookový profil zverejnil video v ktorom rozpráva, čo pre neho znamená slovenský kroj. Kvôli pracovným povinnostiam sa však slávnosti nemôže osobne zúčastniť. "Slovenské dni kroja sú oslavou jedného z unikátnych prvkov našej kultúry. Folklór k Slovensku neodmysliteľne patrí,"uviedol premiér.