Prvý deň v Úrade Banskobystrického samosprávneho kraja mal Ján Lunter rušný. Viedol rozhovory so zamestnancami, oboznamoval sa s novým prostredím a otvoril dvere novinárom.

Odišli kľúčoví ľudia

Prekvapený zostal nový župan najmä z neštandardného odchodu niektorých kľúčových zamestnancov. „Neodišli dohodou, ale zrušili pozície z organizačných dôvodov. To úrad svojím spôsobom znefunkčnilo. Teraz tie miesta dva mesiace nemôžeme obsadiť,“ povedal.

Jedným z jeho prvých krokov bude personálny audit. „Nevylučujem, že vedúci oddelení, ktorí preukážu odbornú zdatnosť, získajú našu dôveru. Dôležité je, aby sa všetci stotožnili s našimi víziami,“ vysvetlil. Nevylúčil však výmenu viacerých zamestnancov. Tých je priamo na úrade 150 a v regiónoch, v rámci kraja, ďalších 650.

Kopírka, noviny a „fitko“

Ako sľúbil, jedným z prvých krokov bolo aj vyvesenie vlajky Európskej únie na budovu úradu. „Chcel som, aby sa náš kraj prihlásil k slobode a demokracii, ktoré si musíme pestovať. Nechceme žiť v izolácii,“ pripomenul.

Hoci si našiel prázdny stôl, dokonca bez počítača, po svojom predchodcovi objavil viacero zvláštností. Jednou z nich je posteľ nachádzajúca sa v miestnosti vedľa jeho kancelárie. Pri pohľade na ňu sa Lunter len usmieval.

Po Kotlebovi zostala aj kopírka, ktorú vraj používal iba on. Na nej bolo položených niekoľko kusov propagandistických novín. „Najskôr si ich prečítam a potom možno nechám na pamiatku,“ žartoval Lunter.

To však nebolo všetko. V suteréne nám ukázal boxerské vrece a posilňovňu. „Už dlhšie sa šírilo, že kto chce mať veľké svaly, nech nastúpi na VÚC-ku. Zatiaľ sme nerozhodli, čo s ňou urobíme. Možno tam zriadime práčovňu pre bezdomovcov, alebo niečo podobné,“ dodal nový župan.