Pacienti žijúci s cudzím orgánom chodia svojim darcom zapáliť sviečku na Národný cintorín v Martine. Každý rok sa tu stretávajú aj na podujatí Darovaný život. Vystupujú ako živé dôkazy toho, aká je transplantácia dôležitá.

„Ľudia si myslia, že sa ich tento problém netýka. Nikto z nás nevie, či sa niekedy neocitne na jednej alebo druhej strane, teda ako darca alebo príjemca orgánu,“ vysvetľujú zástupcovia občianskeho združenia Darovaný život, ktorý vznikol pri Transplantačnom centre Univerzitnej nemocnice v Martine.

Martin (25): Bál som sa, že nestihnem narodenie dcérky

Martin sa bál, že pre transplantáciu nestihne narodenie malej Natálky.
Martin sa bál, že pre transplantáciu nestihne narodenie malej Natálky.
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/Miroslava Dírerová

Martinove problémy s obličkami sa začali len minulý rok. Stále naplno pracoval. Choroba však mala rýchly priebeh a dostala sa do takého štádia, že lekári hovorili o transplantácii. Začal chodiť na dialýzu a čakal na vhodného darcu. Po roku prišla vytúžená správa. Obličky dostal od mŕtveho darcu.

„Za dve hodiny ma mali odviezť z Belej pri Žiline do martinskej nemocnice, no práve vtedy bola zapchatá cesta pod Strečnom. Poslali po mňa vrtuľník z Trenčína,“ spomína. V nemocnici ležal týždeň a bál sa, že nestihne narodenie svojej dcérky. „Napokon prišla na svet o pár dní neskôr a ja som bol pri tom,“ povedal pyšne Martin.

Pôvodne sa bál, že dieťa možno mať nikdy mať nebudú. „Lekári nám povedali, že počas dlhodobej dialýzy môže nastať problém s otehotnením. Tak sme to radšej neodkladali a podarilo sa nám to rýchlo,“ usmial sa na Kristínku (25) s dvojmesačnou Natálkou v náručí.

Marta (49): Manžel mi daroval život

Marte pred ôsmimi rokmi daroval obličku manžel Anton.
Marte pred ôsmimi rokmi daroval obličku manžel Anton.
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/Miroslava Dírerová

Ilavčanka Marta sa liečila na choré obličky už ako dieťa. Keď sa problémy stratili, na ľadviny celkom zabudla. O pár rokov začala prežívať peklo. „Odpadávala som, vracala, opuchli mi nohy,“ vrátila sa desať rokov dozadu.

Chodila od lekára k lekárovi, no nevedeli jej pomôcť. Keď raz v čakárni v ambulancii odpadla, potvrdili sa podozrenia. Lekár jej povedal, že prišla v hodine dvanáste. Takmer zomrela od strachu. „Vraj mi musia obličku transplantovať a vložiť mi tam zdravú od darcu. Bola som vydesená,“ hovorí.

Rodičia chorých detí sú v koncoch: Úradníci na nás kašlú!

Aby nečakala dlho na darcu, jej manžel jej ponúkol svoju. „Spočiatku to vyzeralo, že moje telo ju neprijalo, ale napokon si to rozmyslelo,“ povedala šťastne.

Vďaka manželovi sa druhýkrát narodila. A to pár dní pred svojimi skutočnými narodeninami. „Bolo to 1. februára 2007. Na ten deň nikdy nezabudnem,“ pritúlila sa k svojej polovičke Antonovi (53).

Vlasta (50): Nové srdce som milovala od prvej chvíle

S novým srdcom je Vlasta vitálnejšia.
S novým srdcom je Vlasta vitálnejšia.
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/Miroslava Dírerová

Vlasta z Dubnice nad Váhom vôbec netušila, že má choré srdce. Ozvalo sa, keď mala 39 rokov. Lekári zistili, že trpí nevyliečiteľnou chorobou - dilatačnou kardiomyopatiou.

„Silno mi búšilo srdce, mala som problém s dýchaním a bola som stále unavená. Časom mi prestali zaberať aj lieky,“ opísala Vlasta. Po štyroch rokoch jej postupne zlyhávali aj ostatné orgány. Ostávala jej už len posledná šanca – transplantácia.

„Čakala som na telefonát a modlila sa. Nepriala som si smrť iného človeka, len som verila, že sa nájde niekto, kto pri odchode z tohto sveta zanechá pre mňa srdce, ktoré ma zachráni,“ povedala stále usmiata žena. Druhá šanca prišla o štyri mesiace.

„Nové srdce som milovala od prvej chvíle. Cítila som sa ako znovuzrodená,“ žiari od šťastia. S novým srdcom prišiel i nový život. „Viac si vážim život. Moje srdce je zdravé, ale ja sa oň vzorne starám. Cítim voči nemu zodpovednosť. Je to najväčší dar, aký môže človek v živote dostať,“ povedala šťastne Vlasta.

Nová šanca: Plastická chirurgia, ktorá vracia krásu aj po ťažkej chorobe

Transplantácia vo faktoch

  • transplantácia obličiek: Martin, Košice, Bratislava, Banská Bystrica
  • transplantácia srdca: Bratislava
  • transplantácia pečene: Bratislava, Banská Bystrica
  • 120 orgánov bolo transplantovaných tento rok vo všetkých centrách
  • 1 živý darca môže darovať za prísnych legislatívnych podmienok jednu obličku a časť pečene
  • 1 mŕtvy darca môže zachrániť život až 9 pacientom vďaka 2 obličkám, 1 srdcu, 1 pankreasu, 2 pľúcnym lalokom, 2 pečeňovým lalokom a 1 tenkému črevu.