V prameni Teplica pri Kadi, v ktorej si ľudia užívajú celoročné kúpanie, zistili baktérie, ktoré môžu byť zdrojom infekcií. Vodu s blahodarnými účinkami z Liptovského Jána pritom denne pijú stovky miestnych i turistov. Prítomnosť koliformných baktérií zistili hygienici počas bežných meraní.

„Okamžite sme zverejnili oznam, že používanie vody z prameňa Teplica je výlučne na vlastné riziko. Kvalitu vody budeme intenzívne sledovať a v prípade zlepšenia budeme informovať verejnosť,“ informoval starosta Juraj Filo. Za problémami s minerálkou má byť podľa našich informácií miestna poľnohospodárska činnosť.

„Neďaleko na kopčeku sa nachádzalo hnojisko. Zrejme to spôsobilo, že sa nebezpečné baktérie vo vode objavili,“prezradil človek z dediny. Vo vode našli baktérie, ktoré poukazujú na znečistenie práve fekálnym odpadom. Ich pôsobením vznikajú infekcie, nevoľnosti i ďalšie dlhodobé zdravotné problémy. Ako potvrdil starosta Liptovského Jána, obec chce urobiť všetko pre to, aby sa predišlo akýmkoľvek problémom.

Kým neďaleká Kaďa stále funguje, voda z prameňa by sa piť nemala.
Kým neďaleká Kaďa stále funguje, voda z prameňa by sa piť nemala.
Zdroj: autor

Voda pomáhala aj omladzovala

Prameň pri Kadi patrí k najznámejším a najobľúbenejším z voľne dostupných na Liptove. Obsahuje hlavne sírany, vápnik, horčík a železo, jeho teplota je 20 stupňov. Má dokázateľne liečivé účinky pri reume, kožných chorobách či ženských ochoreniach. V minulosti sa dokonca tradovalo, že vďaka jeho užívaniu ľudia vyzerali mladšie.