FOTO požiaru Banskej Štiavnice nájdete v GALÉRII >>>

Základná umelecká škola (ZUŠ) v Banskej Štiavnici, ktorej budova bola postihnutá víkendovým požiarom v centre mesta, sa presťahuje do priestorov bývalého generálneho riaditeľstva Slovenského vodohospodárskeho podniku.

Na tlačovej konferencii v Banskej Štiavnici to uviedol poverený minister Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) Ján Budaj s tým, že ide o prvú pomoc, ktorú štát poskytuje. Ide o budovu, ktorá je podľa primátorky Nadeždy Babiakovej pre účely školy vyhovujúca. Budova bola vyprázdnená pri reštrukturalizácii SVP.

Rozsiahly požiar v historickom centre Banskej Štiavnice zaradenom do dedičstva UNESCO vypukol v sobotu 18. marca 2023 ráno v objekte Banky lásky a pre veterné počasie sa rozšíril aj na okolité budovy.

Na hasenie povolali všetky zložky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) – krajské, okresné, z okolitých miest a obcí, zložky policajného zboru, armády a záchrannej služby. Zhoreli strechy a škody väčšieho rozsahu boli spôsobené na objektoch Banka lásky, Reštaurácia Black M, Eleuzína, Základná umelecká škola (ZUŠ), Bergerricht a „Ružový dom“.

Zbierkový fond z Galérie J. Kollára v záujme ochrany premiestnili do objektu Starého zámku prostredníctvom pracovníkov Slovenského banského múzea a dobrovoľníkov. Požiar zlikvidovali až v nedeľu 20. marca v ranných hodinách.

Podľa statika nebude nutné žiadnu z budov sanovať. Polícia začala v súvislosti s požiarom trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia. Na miesto prišiel cez víkend aj poverený premiér Eduard Heger, ktorý prisľúbil finančné prostriedky na riešenie vzniknutej situácie a odstránenie havarijného stavu objektov. Zároveň avizoval výjazdové rokovanie vlády v Banskej Štiavnici.

FOTO požiaru Banskej Štiavnice nájdete v GALÉRII >>>

Prečítajte si tiež: