Liptovská Mara síce pôvodne nemala plniť rekreačný účel, no vzhľadom na krásu prostredia, okolité hory, čistú vodu a veľkú rozlohu sa veľmi rýchlo stala jednou z najnavštevovanejších atrakcií na Liptove. O to viac sú z rozrastajúcich sa súkromných pozemkov bežní návštevníci rozčarovaní. „Chceli sme si s dcérou odbehnúť na pláž. Pre tabule „súkromný pozemok“ sme museli prejsť o osem kilometrov ďalej, ako sme kedysi chodievali. Všetky pláže lemujú zákazové tabule. Pre bežných návštevníkov zostala už len táto malá zátoka, pláž pri kostole, prípadne Liptovský Trnovec. Tam však vyberajú vstupné,“ uviedla pani Gréta z Ľubochne.

Liptovská Mara len pre vyvolených?
Liptovská Mara len pre vyvolených?
Zdroj: autor

Zákaz vstupu!

Na väčšinu miest pri nádrži sa nedostanete. „Samozvaní vlastníci“ pozemkov osadzujú vlastné tabule s označením zákaz vstupu. Zapratali pritom brehy starými karavanmi, maringotkami a čiernymi stavbami.

„Za tridsať rokov od nežnej revolúcie nedokázali zodpovedné inštitúcie a orgány, predovšetkým Žilinský samosprávny kraj, zareagovať na zásadné spoločenské zmeny a s nimi spojené legislatívne úpravy týkajúce sa ochrany a tvorby životného prostredia, hygieny, protipožiarnej a protipovodňovej ochrany, stavebnej činnosti, ako aj rozvoja nových športov“, vyjadril sa Rudolf Pado z OZ Tatry, ktorý podal podnet na vypracovanie nového štatútu vodnej nádrže Liptovská Mara.

Vyzerá to dokonca tak, že vzhľadom na chaos v kompetenciách a kontrolných úlohách momentálne zodpovednosť za aktuálny stav nenesie nikto. Inštitúcie a obce si totiž zatiaľ pohadzujú tému ako horúci zemiak.

Každý si robí čo chce

„Tu si robí každý, čo chce. Na vodných skútroch sa vozia deti, motorové člny brázdia vodu bez akýchkoľvek pravidiel, niektorí rybári sa na brehy nasťahujú hneď na začiatku rybárskej sezóny, odstavia karavany a autá priamo k vode a odídu až na jeseň. Partie sa tu striedajú a nechávajú za sebou haldy odpadu a na toaletu tiež nechodia domov. Nikto to nerieši. A bežný človek môže sedieť doma na záhrade. Minule nad nami dokonca pristával hydroplán. Syna minule riešila rybárska stráž za to, že na brehu stanoval a musel sa zbaliť. Toto im prekáža a tým, čo tu robia neporiadok, nepovedia nič,“ uviedol rozhnevaný rybár Anton z Liptovského Hrádku.