Tým, že karanténa už uplynula, prepadli mladé medvede do majetku štátu. "Národná zoo Bojnice, ako správca takéhoto majetku štátu, môže teraz oficiálne podniknúť prvé kroky, aby im našla nový domov,"

Ľuďom trhalo srdce: Maličké nasilu oddelili od matky - skončia v cudzine?

Nešťastná mamička hľadá stratené deti: Všetci Ingrid ľutujú

Podľa jej slov zoo predbežne počas karantény preverovala možnosti umiestnenia medvieďat v rôznych zoologických inštitúciách.

Nie dvojica, ale trojica

Mladý samec a samica boli ešte v júni spojení aj s ďalším mladým samcom, ktorý do Bojníc prišiel z Národného parku Veľká Fatra o dva týždne skôr ako mladí súrodenci. Pre všetkých bude Národná zoo Bojnice hľadať nový domov.

Medvedie mláďatá pochádzajú z voľnej prírody a sú chránené dohovorom CITES. "Tak nasledujúce týždne bude prebiehať proces na získanie všetkých potrebných dokumentov k ďalšej manipulácii s týmito jedincami," ozrejmila Kubičková.

Nebezpečná atrakcia na Liptove: A ľudia pre ňu riskujú životy!

FOTO Šialenstvo v Tatrách: Spôsobila ho medvedica s mláďatami

S dospelými byť nemôžu

Mláďatá podľa Kubičkovej nemôžu umiestniť už k šiestim ďalším dospelým jedincom a ďalší voľný expozičný výbeh zoo k dispozícii nemá. Medvieďatá budú spolu v zázemí zoo.

"Národná zoo Bojnice už dlhodobo monitoruje nepriaznivú situáciu ohľadom medveďov na základe svojich skúseností a preto pripravuje projekt na nové rehabilitačné centrum pre medvede o rozlohe asi jedného hektára v zalesnenej časti, ktoré spĺňa tie najprísnejšie kritériá pre chov medveďov," dodala jej hovorkyňa.

K odstrelu medvedice Ingrid z noci na2. júna pristúpili poľovníci po tom, ako o jej mimoriadny odlov v intraviláne obce požiadal zástupca Liptovskej Kokavy. Rozhodnutie vtedy vydal Okresný úrad v Liptovskom Mikuláši.

Medvedica sa spolu so svojimi dvoma mláďatami pohybovala v obci. Podľa ochranárov tiež Ingrid priviedla na svet mláďatá nezvykle skoro a postupne sa z nich mali stávať typické kontajnerové medvede, preto ich matke odobrali. Tej sa pred jej odstrelom mali pokúšať nájsť nový domov.

Odstrel medvedice skúmala i pracovná komisia zriadená ministrom životného prostredia Lászlóm Sólymosom, ktorá pri zásahu našla niekoľko pochybení a nedostatkov. Na druhej strane zdôraznila, že správanie medvedice predstavovalo pre verejnosť hrozbu.