Blíži sa leto a v Tatrách už odštartovala turistická sezóna. Hory sú jednoznačne to najkrajšie, čo na Slovensku máme. K láske k horám by však mal neoddeliteľne patriť aj obrovský rešpekt, ostražitosť a zodpovednosť. Nanešťastie, nie u všetkých to platí. Stáva sa, že v horách poslednýkrát vydýchnu aj tí najskúsenejší horali. O to viac by mali dbať na bezpečnosť práve bežní turisti a návštevníci našich veľhôr. Najkrajšie výhľady sa veľmi jednoducho môžu zmeniť na nočnú moru s fatálnymi následkami.

Dračí štít si len počas minulého roka vyžiadal hneď niekoľko obetí!

Aj v tomto prípade záchranári už len znášajú telesné pozostatky
Aj v tomto prípade záchranári už len znášajú telesné pozostatky
Zdroj: HZS

17.8.2018 - Horských záchranárov prítomných na horolezeckom týždni JAMES, ktorý práve prebiehal na Popradskom plese, požiadali v piatok (17.8.) vo večerných hodinách o pomoc. Dvaja slovenskí horolezci, účastníci tohto podujatia, vo veku 41 a 19 rokov sa nevrátili z lezeckej túry na Dračí štít. V nočných hodinách preto záchranári odišli prehľadať Zlomiskovú dolinu až k Dračiemu štítu. "Dvojicu horolezcov našli pod južnou stenou Dračieho štítu, žiaľ, už bez známok života. Obaja utrpeli následkom pádu z výšky zranenia nezlučiteľné so životom," informovala Horská záchranná služba (HZS).

30.8.2018 - O život prišiel len 19-ročný mladík! ,,Posledný kontakt otca s nezvestným synom bol v popoludňajších hodinách, vo večerných hodinách požiadal o pomoc horských záchranárov. Podľa zistených informácií sa muž pohyboval v horolezeckom teréne sám a bez potrebnej výstroje a výzbroje. Ešte v ten deň bolo o súčinnosť pri pátraní požiadané Prezídium PZ SR s lokalizáciou mobilného telefónu," vysvetľujú záchranári. Hľadaného mladého turistu lokalizovali záchranári z vrtuľníka Letky MV SR v popoludňajších hodinách. Nachádzal sa 70 metrov pod vrcholom Dračieho štítu na strane Rumanovej doliny, žiaľ, už bez známok života. Záchranári HZS telesné pozostatky nebohého po nabalení transportovali do Starého Smokovca, kde boli odovzdané príslušníkom PZ SR a obhliadajúcemu lekárovi, dodáva HZS k smutnému koncu pátrania.