Lucia sa spolu s manželom Martinom (37) a ich deťmi Olíviou (5), Jakubom (4) a Filipom (1) rozhodli odísť z Anglicka a trvalo sa usadiť na Slovensku. Pobalili sa ešte v čase, keď žiadna koronavírusová pandémia nezúrila. Zakúpili si letenky a tešili sa na nový život v domovine. Lenže pred odletom zatvorili letiská a ich lety zrušili. “Nastala veľká neistota. Kontaktovali sme našu ambasádu a ponúkli nám možnosť dostať sa na Slovensko vládnymi autobusmi zadarmo alebo lietadlom za 330 eur na osobu. To by nás vyšlo poriadne draho,”opisuje Lucka. 

Preto sa rozhodli využiť autobus. “Mali sme ísť spolu všetci. Lenže situácia sa vyostrovala a nevedeli sme, čo so zariadením, ktoré sme mali v dome. Rozhodli sme sa, že to dáme prepraviť kamiónom. Manžel preto musel zostať naložiť ho,” spomína na chvíle, keď mala slzy v očiach. Avšak iskričku nádeje, že na Slovensku im bude lepšie. “Bolo to pre mňa ťažké rozhodnutie, ale povedala som si, že inej cesty niet, lebo to robím pre svoje deti.”

Z miesta ich doterajšieho bydliska sa dopravili autom za vyše tri hodiny do Londýna. Tam nasadli do pristaveného autobusu. Vodiči im povedali, že cesta potrvá 20 hodín aj s prestávkami. No vo Francúzsku a Rakúsku zastaviť nesmú. Lenže cesta sa začala komplikovať. Pri colnej prehliadke narazili na problém s prasknutým čelným oknom a v Rakúsku čakali niekoľko hodín v zápche: “Realita bola taká, že to trvalo 34 hodín.”

Deti však komplikovanú dopravu, našťastie, zvládli:  “Tie dve staršie už raz s nami dlhú cestu absolvovali. No obávala som sa, ako to vydrží ročný Filipko. On je veľké číslo. Je problém ho ustriehnuť, má problém obsedieť. Ale dopadlo to bravúrne.”Chlapček sa hral, zabávali ho ostatní cestujúci, púšťali si autiíčka cez celý autobus, noc prespal a potom aj celé poobedie na zadných sedadlách. Na jednej strane on, na druhej sestrička, v strede na nich dávala pozor mamka a pred nimi na dvojsedadle braček. 

Z Anglicka do Francúzska šli rýchlovlakom.
Z Anglicka do Francúzska šli rýchlovlakom.
Zdroj: archív Lucia F.

O komplikáciách, ktoré zažila po prejdení cez slovenské hranice, čítajte na ďalšej strane.