Mobilné očkovacie jednotky sa majú podľa návrhu presúvať priamo z obcí do obcí a pomôcť tak tým, ktorí sa do očkovacích centier nevedia dostať. Aj preto je najlogickejšie, aby mali podobu autobusov. Seniori  sa o príchode autobusu dozvedia vďaka call centru, ktoré ich telefonické údaje získa od mobilných operátorov. K tým, ktorí sú úplne immobilní, by autobusy mohli prísť až priamo domov.

Banskobystrická župa tak reaguje na pomalé očkovanie seniorov. „Každým dňom nečinnosti ministerstva zdravotníctva prichádzajú o život ľudia, ktorých vieme zachrániť a máme prostriedky na ich záchranu. Pomalé tempo očkovania seniorov od druhej polovice februára už spôsobilo, alebo ešte spôsobí, 40 úmrtí seniorov, ktorým dnes už nedokážeme zabrániť,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter, podľa ktorého sa ďalším nadmerným úmrtiam dá zabrániť urýchleným očkovaním seniorov nad 80 rokov.

TU si pozrite ako by mal vyzerať interiér očkovacieho autobusu!

Lunter sa opieral o dáta analitikov z iniciatívy Veda pomáha COVID-19, podľa ktorej by na zaočkovanie 125 000 ľudí nad 80 rokov by mali stačiť dve týždňové dávky vakcíny Pfizer/BioNTech.

Na zriadenie mobilných centier však župa bude potrebovať súčinnosť ministerstva, ktoré na to musí dať povolenie a dostatok vakcín. „Podľa našich výpočtov je pre celé Slovensko potrebných asi 60 mobilných očkovacích jednotiek, z ktorých každá denne zaočkuje 100 obyvateľov vo veku 70 a viac rokov. Do konca júna tak môžeme mať zaočkovanosť vo vekovej skupine 70+ na úrovni 70 percent,“ vyhlásil Lunter.

V súvislosti s touto aktivitou Ministerstvo zravotníctva už Banskobystrickým samosprávnym krajom komunikuje. Prioritou mobilných očkovacích tímov je však zatiaľ očkovanie v zariadeniach sociálnych služieb. „Až v nadväznosti na ich zaočkovania sa mobilné očkovacie tímy presunú postupne do terénu,“  vyhlásila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva, Zuzana Eliášová.

„Faktom zároveň je, že očkovanie proti COVID-19 vyšších vekových skupín sa pozitívne premietlo na počte hospitalizácií s týmto ochorením. V poslednom období ich počet klesá, čo je priaznivá správa. Podiel zaočkovaných osôb ovplyvňuje aj množstvo dodávok vakcín od výrobcov,“ doplnila Eliášová.