Pohnuté novembrové časy, ale aj tie, ktoré prišli po nich, mnohí prežívali rôzne, a rôzne sú aj pocity ľudí, ktorí ich prežili. Najmä tí starší porovnávajú ako sa žilo pred „nežnou“ revolúciou a ako je to v súčasnosti. „Myslím si, že pred ňou sa väčšine z nás žilo lepšie. Istota práce bolo niečo, čo ľuďom dnes chýba asi najviac,“ priznala Jeanette Hužovičová (47), ktorá vo vtedajších búrlivých novembrových dňoch nosila pod srdcom svojho prvého syna.

Slováci spomínajú na revolučný november 1989: Plietli svetre a pili čaj so študentmi

S revolúciou prišlo tehotenstvo

Kým jedni sa pripravovali na možné zvrhnutie komunistického režimu Jeanette sa pripravovala na príchod dieťatka: „Bol doslova vytúžené, pretože dlho sa mi nedarilo otehotnieť. V tom čase som mala 19 rokov a práve v novembri som sa dozvedela, že som v druhom mesiaci tehotenstva. Mala som obrovskú radosť, a azda aj preto som celú tú situáciu okolo mňa až tak veľmi nevnímala,“ pridáva dnes už mama dvoch dospelých synov, ktorá v tom čase pracovala ako vychovávateľka v materskej škole. „Nezúčastnila som sa na žiadnej akcii keď sa na námestiach zhromažďovali a protestovali ľudia, lebo nikdy som sa do debát o politike nezapájala a ani ma veľmi nezaujímala,“ netají Jeanette.

ANKETA Čo vlastne politici vedia o 17. novembri? Nuž, veď posúdte sami

Chýba ľudskosť, prevláda závisť

A ktorá spoločnosť je jej bližšia? Tá pred revolúciou, alebo tá súčasná? „Myslím si, že celkovo bolo lepšie predtým. A to z toho pohľadu, že každý človek mal istotu práce a prakticky všetky rodiny boli dostatočne zabezpečené. Veľa súčasných mladých ľudí je podľa mňa demotivovaných, pretože nemajú pred sebou víziu istoty, a aj preto si nezakladajú rodiny a ostávajú radšej pri rodičoch, ktorí ich živia až do ich zrelšieho veku. Navyše, ľudia boli k sebe milší, ľudskejší a nebolo toľko závisti. Ak by som si ja mohla vybrať, tak tú dobu pred revolúciou, hoci predsa len s trochu voľnejším režimom, by som radšej vrátila,“ skonštatovala na záver J. Hužovičová.

Tvár novembra 1989 Ján Budaj: Synonymom komunizmu je dnes korupcia!

Kým iní štrngali kľúčmi a žiadali zmenu, Jozef (28) prišiel na svet: Narodil sa v revolučný deň 17. novembra 1989