Na sociálnych sieťach sa to len hemžilo komentármi, ako jazdí MHD preplnená, aké sú natrieskané vlaky - a ako teda má človek dodržiavať odstup a chrániť sa pred nákazou. Keď sme sa na facebooku na stránke Plus JEDEN DEŇ pýtali na vaše skúsenosti, takisto ste potvrdili, že vlaky, prímestské autobusy a MHD sú plné. Vraj to ani nechcete písať, lebo ešte aj tie vláda zakáže!

Včera ráno sme však zažili šok! Naši redaktori v Bratislave, Košiciach a Trnave cestovali v prázdnych alebo poloprázdnych vozidlách, stanice boli takmer vyľudnené, žiadna tlačenica nebola ani v mestskej doprave.

Dôvodom mohli byť obavy z návalu, aj to, že stredoškoláci i vysokoškoláci ostali doma, alebo nepriaznivé počasie. O čo menej ľudí bolo vo verejnej doprave, o to viac áut vyšlo do ulíc. Ľudia evidentne radšej posadali do áut, čo potvrdili mnohé kolóny.

Takže cestovanie olo včera pohodové, v niektorých prostriedkoch až "luxusné"… "Slováci dostali rozum a vyhýbajú sa tlačeniciam," komentoval situáciu na sociálnej sieti Peter (30) z Bratislavy.

Na snímke je situácia počas núdzového stavu v bratislavskej MHD.
Na snímke je situácia počas núdzového stavu v bratislavskej MHD.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN

Práve v hlavnom meste to včera ráno, počas bežnej dopravnej špičky, vyzeralo úplne pokojne. Prázdne boli vozidlá MHD, ale podobne to bolo aj s prímestskou dopravou. "Vzhľadom na nové platné opatrenie v podobe dištančnej výučby v stredných školách očakávame zníženie počtu cestujúcich," komentovala situáciu hovorkyňa spoločnosti Slovak Lines, ktorá ju zabezpečuje v Bratislavskom kraji, Eva Vozárová.

Málo ľudí bolo ráno aj v osobných vlakoch smerujúcich do hlavného mesta napríklad z Trnavy. "Oproti minulosti nás dnes bolo o 50 percent menej," konštatoval Andrej (44) z Trnavy na Hlavnej stanici v Bratislave.

Doprava počas vyhlásenia núdzového stavu.
Na obr. Hlavná stanica a osobný vlak.
Doprava počas vyhlásenia núdzového stavu. Na obr. Hlavná stanica a osobný vlak.
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY

"Súčasné vlaky nepovažujeme za preplnené, problémy v tomto smere zaznamenávame aktuálne iba na niektorých spojoch trate Prešov - Bardejov, kde vzhľadom na rekonštrukciu vozovky veľa ľudí prestúpilo z áut či autobusov do vlakov. Naopak, celková obsadenosť je nižšia, pretože vlakov vo vnútroštátnej doprave vypravujeme v súčasnosti rovnako ako pred koronakrízou, cestujúcich je ale výrazne menej,“ tvrdí hovorca železníc Tomáš Kováč.

Aká bola situácia v Trnave, si prečítajte na druhej strane