Dievčina, ktorá prišla z Tirolska v aute spolu s kolegyňou, je v povinnej štátnej karanténe v policajnej akadémii v bratislavskej Rači na izbe spolu s ňou, čo je v poriadku. Mali dokonca obidve šťastie, že pri prvom testovaní vyšli ich testy negatívne, lenže ich izba je súčasťou bunky, kde v druhej izbe bývajú cudzí ľudia a tí mali v nedeľu test pozitívny.

„Je nás tu v štátnej karanténe okolo 300 a ja som 6 dní zatvorená v jednej bunke s pozitívnymi ľuďmi, chytám tie isté kľučky, tie isté spotrebiče, všetko, tu sa niekde stala chyba..,“ hovorí Hanah na sociálnej sieti. „Keď nás sem zatvorili, písala som mail aj na ministerstvo vnútra, že sa tu zdraví ľudia nakazia a admin ma zablokoval...“povzdychla si ešte. 

Ja sa pýtam

„Je obed, poobede, neviem, koľko je hodín, a doteraz nás nikto nerozdelil. My sme tu celú noc a celý dnešný deň ubytovaní stále s tými chorými ľuďmi! Tak ja sa pýtam kompetentných, či mi vie na toto niekto odpovedať, či je toto v pohode, že zdraví ľudia sa tu nakazia,"pýta sa zúfalá dievčina, ktorá stále dúfa, že sa stal zázrak a od svojich pozitívnych susedov sa nenakazila.

„K dnešnému dňu je v karanténnych zariadeniach ubytovaných 1788 repatriantov a 2682 repatriantov bolo doposiaľ uvoľnených, aby karanténu dokončili v domácom prostredí,“ informoval  hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov.  „V súčasnosti kapacity postačujú. Ďalšie zariadenia budú aktivované v prípade potreby. Ponuky hotelov evidujeme pre prípad možnej potreby do budúcnosti,“ dodal Lazarov s tým, že v bunkách sa nenachádzajú spoločne umiestnení občania s pozitívnymi a negatívnymi výsledkami na Covid-19. Výnimkou sú podľa neho dva páry, ktoré chceli zostať spolu napriek tomu, že jeden z nich z každého páru má pozitívne výsledky.

Kúpeľňa v račianskej karanténe.
Kúpeľňa v račianskej karanténe.
Zdroj: čitateľ

„Nakoľko ochorenie na COVID-19 sa prejavuje cca po 5 dňoch do tej doby nie je možné vedieť či osoby, ktoré sú spoločne ubytované na izbe alebo bunke nie sú nakazené. Ak testy preukážu, že niektorá osoba bola testovaná s pozitívnym výsledkom je táto osoba umiestnené do osobitnej izby a osoby, ktoré boli s touto osobou na izbe sa ponechajú v karanténe až do ďalšieho testovania, aby sa preverilo či tieto osoby sú alebo nie sú nakazené,“ vysletli Lazarov ako to funguje.

„Treba si uvedomiť, že prvoradá je ochrana zdravia a života všetkých obyvateľov tejto krajiny, karanténne zariadenia spĺňajú všetky štandardy, ktoré spĺňať majú aj keď sa ich vybavenie môže líšiť,“uzavrel.

 O situácii v račianskej karanténe sme písali aj TU.

Mohlo by vás zaujímať: