Keď rakúsky kancelár Sebastian Kurz pred rokom uvádzal do funkcie novú ministerku práce a rodiny Christine Aschbacherovú zo Štajerska, bola nepopísaným listom papiera. Teraz odstupuje pre veľkú aféru s plagiátorstvom, ktorá je spojená so Slovenskom. 

Matka troch detí Christine Aschbacherová bola v Rakúsku obľúbená viac vďaka svojmu priateľskému vystupovaniu, ako pre odbornosť, ale to, že by jej dizertačná práca mala byť plagiátom, bol pre všetkých šok. 

Našiel ju lovec plagiátorov

Problematické práce ministerky odhalil známy lovec plagiátorov Stefan Weber, ktorý sa už viac ako desať rokov na svojom blogu systematicky venuje odhaľovaniu plagiátorských diplomových a dizertačných prác. Začal s tým po tom, ako v roku 2005 prišiel na to, že jeden nemecký učiteľ viac ako polovicu svojej doktorskej práce ukradol z jeho dizertačky, ktorú robil na Viedenskej univerzite. A tak sa tomu v roku 2006 začal venovať systematicky.

Aschbacherová podľa Webera ukončila v roku 2006 svoje štúdium na Univerzite aplikovaných vied so sídlom vo Wiener Neustadte  pochybnou diplomovou prácou. Ďalší titul sa rozhodla získať na Materiálovotechnickej fakulte STU v Trnave.  Weber však považuje dizertačnú prácu obhájenú na STU za plagiát. Podľa neho je minimálne pätina z nej odpísaná.

Na svojom blogu napísal tiež, že ministerkina diplomovka podlieza všetky vedecké štandardy. „Tá práca je vedecká katastrofa…,“ konštatuje Stefan Weber. Okrem toho, že je to podľa jeho názoru plagiát, obsahuje vraj aj zlé citáty a má veľmi zlú nemčinu. K jednej citovanej pasáži ministerkinej diplomovej práce zo 6. strany doslova píše: „Toto nie je nemčina a navyše je to nonsens.“

Prečo ministerka hneď odstúpila zistíte na ďalšej strane