V malej dedine na západnom Slovensku, na pozemku, za ich domom nájdete hotovú farmu, niekto by to možno nazval aj poriadny zverinec. Záchytná stanica pre akékoľvek nechcené zvieratá je v skutočnosti šľachetný počin v podaní Zuzky a jej partnera Mira.

Domov poskytujú každému zvieratku, ktoré o neho z nejakých dôvodov prišlo. Obvykle ho pôvodní majitelia odvrhli. Na ich záhrade nechýbajú dva kone, poník či kozy, dokonca aj s capom (ktorý na nás počas našej návštevy škaredo zazeral spoza plotu). Zuzka s Mirom majú tiež desiatich psíkov a skutočne dosť veľkú rodinku zajacov.

Nás zaujala väčšia voliéra v ktorej si spokojne oddychoval medvedík čistotný. Vedeli ste, že v skutočnosti sú aj dvakrát väčšie a mohutnejšie, ako je známe? "Je to preto, že do filmov používajú mláďatká," vysvetlil nám Miro. K tomuto fascinujúcemu tvorovi prišli tiež náhodne a aj on je jedným zo zachránených zvierat. Keď si všimol, že má našu pozornosť, prišiel bližšie a Zuzke láskyplne olizoval ruku.

Ich najväčšou pýchou je však zbierka jedenástich sovičiek rôznych druhov, ktoré s láskou chovajú. "Máme záchytnú stanicu pre všetky zvieratá rôzneho druhu, ale v prvom rade sme občianske združenie OZ Naše Sovičkovo," začína svoje rozprávanie vysmiata Zuzka, ktorá pracuje v zdravotníctve. Sovy, ktoré rodina doma má sú však kupované za účelom chovu, nejde o zachránené vtáky.

Pozrite sa, aké všetky zvieratá Zuzka a Miro majú v GALÉRIÍ>>>

Sympatická dvojica nám ochotne o sovičkách, ktorým sa venujú tri roky, porozprávala viac. "Kupujú sa ako veľmi malé, domov si ich beriete asi keď majú 25 dní. Sovičku si potom vychovávame a nejaký čas s nami žije vnútri v dome, pretože ako malé nemajú ešte perie. Neverili by ste, ako si za vami cupitá, lietať ešte ako malá nevie," opisuje Zuzka zoznamovanie sa s novou sovou, ktoré je vraj veľmi podobné, ako so psom.

Vo svojej zbierke majú bežné, lacnejšie druhy (stojí asi 150€), no aj vzácne väčšie vtáky pri ktorých by ste sa museli buchnúť po vačku, pretože vás vyjdú cez tisícku. "Naša najvzácnejšia sova sa volá Kari a na Slovensku je z tohto druhu, sovy okuliarnatej, iba sedem kúskov. Z toho dva sú naše a neskôr budú spolu tvoriť pár." Množiť ich však nemajú v pláne, pretože na to treba na Slovensku veľa rôznych povolení.

Anketa
Máte ku zvieratám blízky vzťah?

Dospelé sovy sa kŕmia raz denne, vo večerných hodinách, aby bolo už trochu šero. Ich strava pozostáva z mŕtvych myší, pretože zdomácnené sovy nemajú tendenciu loviť, tento inštinkt je u nich potlačený.

Ako sa ku zvieratám správajú deti? Čítajte na druhej strane!