Peter Dobiaš je malý podnikateľ z Partizánskeho, ktorý sa zaoberal výrobou a distribúciou pracovných odevov. Na začiatku pandémie musel ako všetci zavrieť firmu a ostať doma. „Ako som bol doma, neustále som rozmýšľal, čo by som mohol urobiť .Čo tu nemáme, ale iným krajinám to v boji s pandémiou veľmi pomáha," hovorí Peter.

Podnikateľ, ktorý vyvinul prvý dezinfekčný tunel na Slovensku Peter Dobiaš.
Podnikateľ, ktorý vyvinul prvý dezinfekčný tunel na Slovensku Peter Dobiaš.
Zdroj: lčel

 

Zaujal ho dezinfekčný tunel, ktorý používali vo Švédsku. "Takéto zariadenie vytvorí dezinfekčnú hmlu, ktorá za pár sekúnd zničí baktérie a vírusy na oblečení aj na pokožke. To znamená, že v boji proti pandémii je to jedno z najlepších riešení. Zavolal som tam a zisťoval som či by sa dal previezť na Slovensko. Keď si však zaň vypýtali 10 000 eur, ostal som obarený,“povedal nám.

„Hneď som začal rátať a rozmýšľať, či by som nevedel niečo také zostrojiť aj ja. Vedel som len toľko že, musíme urobiť konštrukciu a zmysluplne rozložiť trysky. Nápadu sme sa chytili s kamarátmi a tunel začali vyvíjať. Trvalo to tri týždne,“ dodal.

Špičkový dezinfekčný tunel poskladali nadšenci

Tunel vydezinfikuje celé telo, oblečenie, tvár aj ruky.
Tunel vydezinfikuje celé telo, oblečenie, tvár aj ruky.
Zdroj: archív

Podľa Petra do výroby tunela nikdy nešiel s tým, aby urobil super biznis. „Stretli sme sa so susedom, ktorý je kvalitný elektrikár a nemal prácu. Švagor, ktorý je výborný zvárač, bol tiež bez práce. Rovnako bol na tom aj ďalší šikovný kamarát, ktorý sa vrátil z Belgicka. Ja som prácu nemal tiež, tak som prišiel za nimi s tým, že spojme sa a skúsme vyvinúť takýto dezinfekčný tunel,“ povedal nám Peter. „Nešlo nám pri tomto vytváraní tunela o zárobok. Skôr o to pomôcť, sme iba nadšenci nie veľká firma,“dodal.

Kde sa využíva a testuje prvý prototyp dezinfekčného tunela čítajte na ďalšej strane