Ázia a Taliansko vypadli prvé

Vypuknutou nákazou v Číne sa od januára postupne rušili zájazdy smerované na Ázijský kontinent. „V bežnom roku sú mesiace január – apríl veľmi žiadané z pohľadu cestovania hlavne do teplých krajín a to Ázia určite je. Už pri prvých zverejnených správach z Talianska porušilo veľa klientov svoje plánované cesty na sever Talianska no a nariadením vlády sa postupne rušili všetky zájazdy do celého sveta,“vysvetľuje Varinská.

Cestovky nemajú finančné rezervy

Cestovné kancelárie a cestovné agentúry sú hlavne malí a strední podnikatelia fungujúci s veľmi nízkymi maržami v porovnaní s inými sektormi ekonomiky, ktoré neumožňujú vytvárať si dlhodobejšie finančné rezervy. „Naviac dnes platná legislatíva ukladá na cestovné kancelárie finančné povinnosti, bez ohľadu na to, či sú v prípade vyskytnutia sa mimoriadnych okolností všetky uhradené finančné prostriedky refundovať aj od poskytovateľov služieb, ako sú letecké spoločnosti či hotely,“poukazuje Varinská na ekonomický problém.

EBE 11 Kamakura - Na snímke dvojica s rúškami na tvárach sa prechádza pod rozkvitnutými čerešňami v japonskej Kamakure neďaleko Tokia v stredu 1. apríla 2020. FOTO TASR/AP
A couple wearing face masks to protect against the spread of the new coronavirus walks under cherry trees in full bloom in Kamakura, near Tokyo, Wednesday, April 1, 2020. The new coronavirus causes mild or moderate symptoms for most people, but for some, especially older adults and people with existing health problems, it can
EBE 11 Kamakura - Na snímke dvojica s rúškami na tvárach sa prechádza pod rozkvitnutými čerešňami v japonskej Kamakure neďaleko Tokia v stredu 1. apríla 2020. FOTO TASR/AP A couple wearing face masks to protect against the spread of the new coronavirus walks under cherry trees in full bloom in Kamakura, near Tokyo, Wednesday, April 1, 2020. The new coronavirus causes mild or moderate symptoms for most people, but for some, especially older adults and people with existing health problems, it can
Zdroj: Koji Sasahara

Dovolenky budú

Napriek tomu nás ubezpečila, že organizátori cestovného ruchu sú presvedční, že letná sezóna bude. „Dá sa však očakávať, že bude podstatne kratšia ako sme boli po minulé roky zvyknutí a prenesie sa aj do jesenných mesiacov,“ dodala.

„Nebojte sa, letná sezóna bude, len sa posunie,“ ubezpečil nás generálny riaditeľ CK Hydrotour Mikuláš Milko.  „Pokiaľ ide o Aeolus, je to spoločnosť, ktorá pôsobí na trhu cestovného ruchu 27 rokov! Považujem za korektné, že to urobili teraz, ešte pred sezónou, aby nespôsobili problémy klientom aj obchodným partnerom.,“ hovorí Milko.     

Podľa prezidenta Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr  Romana Berkesa je problematická situácia v CK Aeolus najmä následkom jej nie celkom úspešných uplynulých sezón. Berkes však neočakáva v tejto fáze reťazovú reakciu ďalších cestovných kancelárií.

Ako vyriešia cestovné kancelárie súčasnú situáciu? Čítajte na ďalšej strane