„Urobili sme, čo sme museli, aby klienti neprišli o peniaze,“ povedal nám smutne  šéf CK Aeolus Adonis Iliopoulos (57).  Storná klientov, ktorým už cestovka nemohla vrátiť zálohy, bude v rámci likvidácie poistnej udalosti riešiť a odškodňovať Allianz – Slovenská poisťovňa, kde bol Aeolus  poistený celé desaťročia ako verný klient pre prípad úpadku.

Iliopoulos: Nechceli sme čakať, čo nám dá štát

„Každý klient dostane naspäť celú sumu, ktorú zaplatil,“ zdôraznil Iliopoulos s tým, že nechce nikomu ublížiť, preto v súčasnej ťažkej dobe pristúpili k takémuto kroku. „V mimoriadnej situácii, v ktorej sa nachádzame, by to bolo z našej strany nezodpovedné neurobiť to, nechceli sme natŕčať dlaň a pýtať peniaze od štátu, ktorý má teraz iné problémy, “dodal šéf Aeolusu. 

Svoje požiadavky na vrátenie peňazí si klienti uplatnia nahlásením škodovej udalosti – žiadosti o vrátenie zaplatenej zálohy alebo celej sumy zájazdu z dôvodu insolventnosti CK Aeolus. V súčasnej mimoriadnej situácii je  na základe odporučenia poisťovne najlepšie urobiť to prostredníctvom on-line hlásenia na webstránke, telefonicky, prípadne listom.

Adonis Iliopoulos, ktorý bol zvyknutý, zvlášť v sezóne, pracovať 12 - 13 hodín denne teraz smutne sedí doma a ako nám prezradil, neskutočne sa nudí, ale všetkým odkazuje, že musíme byť disciplinovaní, dodržiavať všetky opatrenia a keď to prekonáme, budeme si znovu užívať nádherné dovolenky. „Možno o rok, možno o dva, ale cestovný ruch ožije a my si ho budeme vedieť užiť ešte lepšie, ako doteraz,“ dodal.

Cestovného ruchu sa choroba COVID – 19 dotkla oveľa skôr ako prišlo nariadenie našej vlády. „Na Slovensku sú cestovné kancelárie, ktoré mali zazmluvnených turistov z ázijských krajín, a tí zrušili svoje cesty už v januári, o veľký objem turistov prišla práve CK Aeolus,“ povedala pre Plus JEDEN DEŇ generálna sekretárka Slovenskej asociácie cestovných kancelárií Jana Varinská.

Ázia a Taliansko vypadli prvé

Vypuknutou nákazou v Číne sa od januára postupne rušili zájazdy smerované na Ázijský kontinent. „V bežnom roku sú mesiace január – apríl veľmi žiadané z pohľadu cestovania hlavne do teplých krajín a to Ázia určite je. Už pri prvých zverejnených správach z Talianska porušilo veľa klientov svoje plánované cesty na sever Talianska no a nariadením vlády sa postupne rušili všetky zájazdy do celého sveta,“vysvetľuje Varinská.

Cestovky nemajú finančné rezervy

Cestovné kancelárie a cestovné agentúry sú hlavne malí a strední podnikatelia fungujúci s veľmi nízkymi maržami v porovnaní s inými sektormi ekonomiky, ktoré neumožňujú vytvárať si dlhodobejšie finančné rezervy. „Naviac dnes platná legislatíva ukladá na cestovné kancelárie finančné povinnosti, bez ohľadu na to, či sú v prípade vyskytnutia sa mimoriadnych okolností všetky uhradené finančné prostriedky refundovať aj od poskytovateľov služieb, ako sú letecké spoločnosti či hotely,“poukazuje Varinská na ekonomický problém.

Dovolenky budú

Napriek tomu nás ubezpečila, že organizátori cestovného ruchu sú presvedční, že letná sezóna bude. „Dá sa však očakávať, že bude podstatne kratšia ako sme boli po minulé roky zvyknutí a prenesie sa aj do jesenných mesiacov,“ dodala.

„Nebojte sa, letná sezóna bude, len sa posunie,“ ubezpečil nás generálny riaditeľ CK Hydrotour Mikuláš Milko.  „Pokiaľ ide o Aeolus, je to spoločnosť, ktorá pôsobí na trhu cestovného ruchu 27 rokov! Považujem za korektné, že to urobili teraz, ešte pred sezónou, aby nespôsobili problémy klientom aj obchodným partnerom.,“ hovorí Milko.     

Podľa prezidenta Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr  Romana Berkesa je problematická situácia v CK Aeolus najmä následkom jej nie celkom úspešných uplynulých sezón. Berkes však neočakáva v tejto fáze reťazovú reakciu ďalších cestovných kancelárií.