Ľudia si nedajú povedať a neustále sa vystavujú riziku nákazy! V mestskom priestore v Snine - v kultúrnom dome  a v jeho okolí zorganizovali rómski aktivisti uplynulú sobotu, v čase pandémie a zákazu vychádzania, hromadné podujatie. Jej účelom síce bola humanitárna pomoc z Čiech pre chudobné rómske obyvateľstvo, keďže najbiednejším rozdávali jedlo a materiálnu pomoc, no celú akciu nedomysleli. 

V snahe zachovať sa ľudsky porušili protipandemické opatrenia a celé podujatie sa im vymklo spod kontroly. Do vnútorných priestorov sa im tam totiž nahrnuli v jednej chvíli desiatky ľudí. V tejto dobe, keď smrtiaca nákaza číha na každom rohu, tak ohrozili organizátori nielen seba, ale aj všetkých, ktorí tam prišli. No a ak vezmeme do úvahy, že sa tam jeden od druhého mohol nakaziť, tak mrazí pri pomyslení na to, že nákazu rozniesli do celého mesta.

 "Akcia sa uskutočňuje 50 metrov od dispečingu mestskej polície, celý čas na ňu dozerajú štátni policajti. Nijako nezasiahnu ani jedni, ani druhí, až kým sa zúčastnení nerozídu," upozornilo na problém ako prvé Dianie v Snine na sociálnej sieti. 

Priložili aj video, ktoré si zúčastnení nakrúcali. "Na konci sa vo videu objaví pani Kotlárová, známa to osoba. A so stiahnutým respirátorom a širokým úsmevom povie, že no a čo, aj keď sa rozšíri covid, tak určite bude mať ľahký priebeh, lebo na akcii sa rozdávali potraviny. A všetci títo ľudia sa následne rozídu po celom meste. Sníva sa mi?," napísal administrátor spomínanej stránky. Jarmila Kotlárová je v Snine známa ako rómska aktivistka. Osem rokov čelila s manželom a s dcérou Zuzanou - policajtkou, trestnému stíhaniu. Iba pred tromi mesiacmi nad nimi vyriekol prešovský krajský súd definitívny verdikt  a uznal ich vinnými z výtržníctva. 

"Okres Snina je v červenej zóne, má zákaz vychádzania a platia nejaké opatrenia pre všetkých.  Ak chceli pomôcť určitej skupine ľudí, dalo sa to aj inak spraviť, efektívnejšie a lepšie," napísal k príspevku na sociálnej sieti Milan Chill Pohlodko. 

O akcii, na ktorej sa Rómom rozdávali potraviny, vedela zrejme aj primátorka Sniny Daniela Galandová. "A podľa videa organizátora sa na nej aj zúčastnila," napísal administrátor stránky Dianie v Snine. 

Galandová sa v nedeľu k celej záležitosti vyjadrila a sociálnych sieťach, no snažila sa situáciu zľahčovať. Uviedla, že Rómske centrum Ternipen realizovalo zbierku a podarilo sa im zabezpečiť vyše 5 ton potravín, hygienických potrieb a šatstva. Časť pomoci distribuovali podľa nej v sobotu. "Avšak omnoho väčšia časť bude distribuovaná mestom cez týždeň ďalším. Všetkým prijímateľom pomoci boli najskôr skontrolované potvrdenia, že sú negatívni," dodala s tým, že priestory poskytlo mesto.

Miestni však takéto vysvetlenie neakceptujú. "Pani primátorka mala ideálnu šancu ospravedlniť sa a ubezpečiť nás, že nič podobné sa nebude opakovať a že odteraz budú pre všetkých platiť rovnaké pravidlá – bez ohľadu na to, či ide o jej blízkych alebo úplne cudzích ľudí," vyjadrili sa. Podľa nich potvrdenia o negativite staré 10 dní na "celej veci nič nemenia, pretože okrem zákazu vychádzania bol porušený aj zákaz zhromažďovania a zákaz usporadúvania hromadných podujatí. Potvrdenia, ktoré vlastne nikde na videu nevidno."

FOTO Z RISKANTNEJ AKCIE A ŠOKUJ/CI STATUS PRIMÁTORKY SI MÔŽETE POZRIEŤ V GALÉRII. 

V pondelok už primátorka otočila: "Mrzí ma tá situácia aj to, že to nebolo skoordinované s mestom, na druhej strane aj to mesto urobilo chybu v tom, že poskytlo priestory a nezabezpečilo osobu, ktorá by na to dohliadla."

Prípadom sa už zaoberá polícia. "Polícia vec zadokumentovala ako podozrenie z priestupku, ktorý bol spáchaný porušením vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva," informovala o incidente policajná hovorkyňa Jana Ligdayová. 

No a udalosť preverí za Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ). "RÚVZ so sídlom v Humennom neeviduje ohlásenie spomínaného podujatia. Danú situáciu budeme riešiť v zmysle súčasne platnej legislatívy," uviedla  hovorkyňa ÚVZ Dáša Račková. 

Mohlo by vás zaujímať: