Opatrenie o prednostných nákupných hodinách pre seniorov sme si overili v sobotu doobeda v bratislavskej predajni istej obchodnej siete. Pri vchode stála celý čas predavačka, ktorá nemilosrdne posielal prečo všetkých mladších zákazníkov. Ľudia to brali, otočili sa a prišli po 12. hodine.

Lenže po 12. hodine, kým kupujúci stáli v rade, objavili sa aj dve seniorky. Tej jednej predavačka márne vysvetľovala, že mala prísť nakúpiť doobeda, že teraz ju tam nepustí, lebo je to pre ňu rizikové. Dôchodkyňa bola rozčúlená, nepáčilo sa jej to a odvrkla, že pôjde inam, kde ju pustia.

Druhá seniorka argument predavačky prijala a už sa otáčala preč, keď jeden z čakajúcich povedal, že jej kúpi tovar, ktorý potrebuje.

Najohrozenejšia skupina z pohľadu pandémie koronavírusu – seniori, už v niektorých reťazcoch nakupuje prednostne. V Tescu v Trnave majú vyhradený čas od 9:00 do 12:00, tak ako to určil ústredný krízový štáb na svojom zasadnutí v pondelok 23. marca. Na snímke nakupujúci  vchádzajú do nákupného centra v Trnave v piatok 27. marca 2020. FOTO TASR - Lukáš Grinaj
Najohrozenejšia skupina z pohľadu pandémie koronavírusu – seniori, už v niektorých reťazcoch nakupuje prednostne. V Tescu v Trnave majú vyhradený čas od 9:00 do 12:00, tak ako to určil ústredný krízový štáb na svojom zasadnutí v pondelok 23. marca. Na snímke nakupujúci vchádzajú do nákupného centra v Trnave v piatok 27. marca 2020. FOTO TASR - Lukáš Grinaj
Zdroj: Lukáš Grinaj

Vzápätí sa medzi čakajúcimi začala debata o prednostných hodinách pre seniorov. Jeden z mužov povedal, že dôchodci môžu nakupovať celý deň, aj poobede, že predavačka mala dôchodkyňu pustiť. Tá len zopakovala, že pre seniorov je to pooobede rizikovejšie. A dodala, že doobeda, keď majú nakupovať seniori, prišlo len pár ľudí a preto nechápe, prečo by ich mala pustiť poobede, keď mladší kupujúci stoja v rade. 

Aj ďalší poukázali na to, že seniori chodia nakupovať poobede, hoci majú vyhradené doobedňajšie hodiny iba pre seba.

Na seniorov má ťažké srdce aj premiér Igor Matovič. „Mrzí ma, že dôchodcovia si to vysvetlili tak, že oni môžu nakupovať celý deň. Ja by som chcel naozaj veľmi dôrazne poprosiť dôchodcov, že tento čas je pre nich vyčlenený, bolo by veľmi dobre, aby počas zbytku dňa do toho obchodu nechodili," odkázal dôchodcom premiér.

Názory na toto opatrenie sa rôznia. Aké máte skúsenosti? Povedzte ich v ankete!

Anketa
Aké máte skúsenosti s prednostnými nákupnými hodinami pre seniorov?
  • 8%
  • 18%
  • 5%
  • 48%
  • 2%
  • 19%