Cavaleri to uviedol v rozhovore pre taliansky denník Il Messaggero, zverejnenom v utorok. Informovala o tom agentúra AFP. "Podľa môjho názoru už teraz môžeme povedať, že je zrejmé, že súvislosť s vakcínou existuje," povedal Cavaleri, šéf vakcinačnej stratégie EMA.

Podľa neho však nie je jasné, čo takúto reakciu spôsobuje. Tieto informácie podľa neho potvrdí EMA v najbližších hodinách."Snažíme sa získať presný obraz o tom, čo sa deje, a podrobne tento syndróm spôsobovaný vakcínou definovať," uviedol Cavaleri. "Medzi očkovanými je viac prípadov mozgovej trombózy...medzi mladými ľuďmi, ako by sme čakali," dodal.

Po tom, čo niekoľko krajín vrátane Talianska pozastavilo používanie očkovacej látky od spoločnosti AstraZeneca, EMA vyhlásila, že výhody vakcíny prevažujú nad rizikami a táto očkovacia látka by sa mala naďalej používať. Dodala však, že príčinná súvislosť medzi zrazeninami a vakcínou je možná a že tento týždeň poskytne aktualizované hodnotenie.

Problémy sú aj s 200-tisíc dávkami vakcíny Sputnik V, ktorú pred niekoľkými týždňami k nám z Ruska doviezol bývalý premiér Igor Matovič. Ruskú očkovaciu látku podrobil náš Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) viacerými testami. No a dnes (v utorok) ŠÚKL vyhlásil, že nemá dostatok informácií na to, aby ním odporučil očkovanie. Vraj vakcína uložená zatiaľ uskladnené v mrazničke vo farmaceutickej firme v Šarišských Michaľanoch (okres Sabinov) nie je identická s tou, o ktorej sa písalo vo vedeckom časopise Lancet. 

Zatiaľ ostávajú najmenej problematická vakcíny od firiem Pfizer a Moderna. 

Anketa
Ktorou vakcínou by ste sa dali zaočkovať?