V stredu otestovali 515 a vo štvrtok ďalších takmer 300 riaditeľov, učiteľov, kuchárok aj upratovačiek, ktoré v pondelok majú nastúpiť do škôl a škôlok v pôsobnosti  mestskej  časti Ružinov. Presne 22 školských pracovníkov má však v krvi protilátky triedy IGA, ktoré môžu naznačovať, že ochorenie u nich práve prebieha. Včera sa všetci podrobili ďalším testom, ktoré definitívne potvrdia, či sú, alebo nie sú infekční.

Keby len jeden učiteľ alebo kuchárka boli infekční, tak tú školu či škôlku, kam majú v pondelok nastúpiť, neotvoríme,“ povedal starosta Ružinova Martin Chren. „Už z marca máme zlú skúsenosť so situáciou v škôlke, kde boli nakazené učiteľky aj riaditeľka, preto nechceme nič podceniť, a ak výsledky testov ukážu, že vo viacerých školách sú infikovaní učitelia, zvolám cez víkend krízový štáb a rozhodneme, čo ďalej,“dodal.

Mestská časť má pripravené tri scenáre, najhorší ráta s tým, že školy a škôlky zostanú aj v pondelok zatvorené.

Záujem rodičov o škôlky a školy je asi 90-percentný, ale vzhľadom na prísne opatrenia nemôžu uspokojiť všetkých. Prednosť majú deti zamestnancov v prvej línii a predškoláci, ktorí majú povinnú školskú dochádzku. Na základných školách to vyzerá tak, že presne toľko rodičov chce poslať deti do školy, koľko je miest v obmedzených nových kapacitách.