Príroda už nespí: Z Tatier hlásia prvý prípad uštipnutia hadom
10. 5. 2025, 10:08 (aktualizované: 10. 5. 2025, 10:44)

Zdroj: GETTY IMAGES
Aj napriek tomu, že vo Vysokých Tatrách stále panujú nízke teploty, príroda sa už prebudila k životu. Svoje o tom vie 44-ročný turista, ktorého museli ratovať po uštipnutí hadom.
Zdroj: iStock
Zdroj: GETTY IMAGES
Zdroj: GETTY IMAGES
Galéria k článku
Ako píše portál Cez Hory, išlo zrejme o vretenicu. Had ho uštipol do ruky neďaleko Rázcestia na Velickom moste. 44-ročného turistu musela zachraňovať horská záchranná služba, keďže sa uňho po uštipnutí dostavila alergická reakcia a ruka mu začala opúchať. Záchranári mu ranu ošetrili a transportovali do Starého Smokovca, kde si už pacienta prevzala posádka Rýchlej zdravotníckej pomoci.
Zdroj: Horská záchranná služba
Turistu musela zachraňovať horská služba.
Vretenica je náš jediný jedovatý had
Ako už skôr upozornil zoológ Ján Kautman, vretenica je jediným jedovatým hadom na našom území. Jej uštipnutie by mal človek prežiť aj bez podania antitoxického sféra.
"Viac ľudí zomrie v dôsledku rýchlej jazdy autom do nemocnice ako z uštipnutia hadom. Vretenica má síce prudký jed, ale len v malej zásobe," pokračoval. Podľa jeho ďalších slov netreba panikáriť, hady sa ľudí boja viac ako my ich.
VIDEO Uštipnutie vretenicou v spomalenom zábere:
Ako ju rozoznáte?
Vretenicu možno rozoznať podľa hranatej hlavy a štrbinových očí. Má 50 až 60 cm a na chrbte väčšinou kľuku. Jedovaté hady v exotických krajinách však predstavujú skutočné nebezpečenstvo. Ročne usmrtia vo svete niekoľko desiatok tisíc ľudí.
Zdroj: Profimedia
Vretenica
Žiadne narezávanie ani vysávanie jedu
Pri poskytovaní prvej pomoci po uštipnutí sa zásadne neodporúča narezanie rany, ani jej vysávanie ústami, ako radí staršia literatúra. Nevhodné je aj nalievanie rôznych chemikálií na ranu, prikladanie ľadu, jej trenie či vypaľovanie. "Poraneného treba upokojiť a postihnutú končatinu čo najskôr stiahnuť elastickým obväzom nad, aj pod poranením, čím sa spomalí prienik jedu do organizmu," dodal prezidentka Fóra infekčnej, tropickej a cestovnej medicíny Rastislav Maďar.
Po správnom stiahnutí končatiny by koža mala zmodravieť. V prípade že je biela a pod miestom zovretia nie je hmatateľný pulz, je sťah príliš silný. Stiahnutie sa má uvoľniť až v nemocnici.
Panika a alkohol všetko zhoršia
Maďar upozorňuje na to, že panika a pohyb pacienta stav zhoršujú, rovnako ako alkohol, ktorý napomáha rozšíreniu ciev a tým zrýchľuje absorpciu jedu. Neodporúča ani podávanie liekov proti bolesti, ktoré obsahujú kyselinu acetylosalicylovú (acylpyrín, anopyrin a pod.), pretože podporujú krvácanie.
Podľa možnosti inkriminovaného hada treba identifikovať, odfotiť na digitálny fotoaparát alebo zabiť a zobrať so sebou, aby lekár mohol určiť špecifickú antitoxickú terapiu. "So zabitým hadom však treba zaobchádzať opatrne, pretože môže reflexne uštipnúť aj po smrti," upozorňuje Maďar.
Anketa
Ako správne postupovať pri uštipnutí vretenicou?
Hlasovanie bolo ukončené