Ako to vlastne vyzerá, keď vám privezú pacienta s covidom?

- Sú dve možnosti. Buď sa k nám pacient dostáva zvonku, keď už môže prísť zaintubovaný, to znamená, že ho rovno napájame na umelé pľúca a robíme ďalšie úkony. Alebo nás kolegovia z covid oddelenia informujú, že stav pacienta sa zhoršil a vtedy už intubujeme priamo na covid oddelení alebo na našom. Napájame ho na umelé pľúca, uvádzame ho do umelého spánku, zaisťujú sa veľké cievne vstupy a začína sa komplexná liečba vrátane antibiotík, v niektorých prípadoch liekov na podporu činnosti srdca.

Koľko to trvá?

- Takto sa lieči niekoľko dní. Pokiaľ sa pacient zastabilizuje a stále nie je odpojiteľný od umelých pľúc, pristupujeme k tzv. tracheostómii, to znamená, že sa mu robí otvor na krku, cez ktorý doň dýchajú prístroje. Ďalej sa snažíme vyviesť ho z umelého spánku a rozdýchavať, aby začal sám dýchať.

Ako sa počas pandémie zmenila vaša práca?

- Momentálne máme covid oddelenie s piatimi lôžkami. Keďže musíme liečiť aj necovidových pacientov, ventilátory sú pripravené aj v rámci jednotky intenzívnej starostlivosti chirurgického oddelenia, kde máme dve lôžka pre intenzivistických pacientov.

Anketa
Ste za očkovanie proti ochoreniu Covid-19?

 

Máte aj pacientov z iných častí Slovenska?

- V rámci výpomoci pomáhame ďalším nemocniciam. Mali sme pacientku z Čadce, Martina, Krompách i Nového Mesta nad Váhom.

V čom je pre vás COVID-19 špecifický?

- Všetko je pre nás nové. Počas prvej a druhej vlny sme sa naučili veľa vecí, čo sa týka liečebných postupov, liekov a podobne, ale teraz je to náročnejšie tým, že pacientov je jednoducho viac, sú v oveľa ťažšom stave ako predtým a vyššia je aj úmrtnosť. Tiež sa k nám dostávajú mladší pacienti.

Lekári sa zhodujú, že drvivá väčšina pacientov v ťažkom stave je nezaočkovaná. Platí to aj vo vašej nemocnici?

- Dodnes sme na našom oddelení mali iba neočkovaných pacientov. Na umelej pľúcnej ventilácii nebol ani jeden očkovaný.

Rozhovor si prečítajte na ďalšej strane: