Soňa Rebrová je bývalá novinárka a knižná autorka, ktorá trávila dlhé roky pred obrazovkou počítača. Neskôr si však zamilovala plávanie, z ktorého sa stala plnohodnotná súčasť jej života. Na jeseň v roku 2020 preplávala kanál La Manche v rámci ženskej štafety, čo patrí medzi jej najväčšie úspechy.

 

Tento rok sa Soňa Rebrová opäť rozhodla prijať výzvu a s podporou národnej lotériovej spoločnosti TIPOS sa rozhodla vytvoriť slovenský rekord vo vodách Liptovskej Mary, Oravskej priehrady, Zemplínskej Šíravy, Veľkej Domaše, Vodnej nádrže Kráľová a Sĺňavy. Dohromady plánuje preplávať vyše 60 km, o čo sa doposiaľ žiadna iná Slovenka nepokúsila.

Táto výzva odštartovala 20.júna  na Sĺňave s dĺžkou viac než 4,7 kmm ktorú slovenská plavkyňa preplávala za hodinu a päťdesiattri minút. „Pred plávaním som mala rešpekt, predsa len, nemám takú rýchlosť ako profesionálni plavci a trvá mi to dlhšie. Ale to ma neodrádza. Ak plávate za dobrú myšlienku, má vás čo držať aj v ťažších chvíľach. Ale je celkom prirodzené, že ste nervózni, keď chcete dosiahnuť čo najlepší výsledok,“ prezradila Soňa Rebrová.

„Soni Rebrovej držíme palce, aby tento rekord zvládla. Sme najväčším podporovateľom športu na Slovensku, preto nás projekt veľmi zaujal. Poukazuje na silu a odhodlanie človeka a v neposlednom rade na krásu slovenských regiónov, ktoré by nemali vypadnúť z našej cestovateľskej mapy,“ zhodnotil Marek Kaňka, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva TIPOSu.

Pláve za rieky bez plastov

Plavecký pokus o Letný rekord s TIPOSom má však oveľa širší rozmer – Soňa Rebrová sa totiž rozhodla plávať za rieky bez plastov. Rodáčka z Bratislavy chce upozorniť na vážny stav slovenských riek a nádrží, ktoré našou vlastnou činnosťou a ľahostajnosťou znečisťujeme a zanedbávame. Aj preto sa rozhodla priložiť ruku k dielu - jej cieľom nebude „iba“ plávať, ale aj inšpirovať verejnosť ku darovaniu financií na vyčistenie vybraných úsekov riek.

Naše rieky sú totiž znečistené a ich tok je zastavený práve priehradami. Našu slovenskú vytrvalostnú plavkyňu, ktorá sa rozhodla plávať Za živé rieky, môžete podporiť aj tým, že si adoptujete jej preplávané metre počas Letného rekordu s TIPOSom.