Pozorujete večer na oblohe planéty a neviete sa v nich vyznať? TÁTO pomôcka vám s tým pomôže
3. 2. 2025, 15:45 (aktualizované: 4. 2. 2025, 19:43)

Začiatok roka 2025 priniesol milovníkom astronómie už prvé nádherné nebeské divadlo. 25. januára boli niektoré planéty na oblohe zoradené v jednej línii, čo je vizuálny jav spôsobený našou perspektívou zo Zeme. Viete však, kde sa ktorá planéta nachádza a kde ju na oblohe nájdete? Máme pre vás šikovného pomocníka.
Zdroj: Michal Lachký
Zdroj: iStock
Zdroj: Peter Babej
Galéria k článku
Niektoré planéty sú aj teraz, vo februári, na oblohe vidno voľným okom. Na tie menej viditeľné vám postačí aj jednoduchý astronomický ďalekohľad.
Viditeľné nízko na obzore tesne po západe Slnka sú planéty Merkúr a Venuša. Vyššie na oblohe bude jasne viditeľný aj Mars, Jupiter a Saturn. Na Urán a Neptún však už bude potrebný ďalekohľad, keďže sú príliš slabé na pozorovanie voľným okom.
Zdroj: Wikipedia
Pôvodný Galileiho nákres, v ktorom zaznamenal a vypočítal polohu Zeme a planét od októbra 1610 do februára 1611.
Mimochodom, ak si vychutnáte pohľad na Jupiter cez ďalekohľad, určite uvidíte aj jeho štyri mesiace, ktoré objavil Galileo Galilei.
Galileo a Jupiter
Hoci sa jedná skôr o optický jav než fyzické zarovnanie planét, takéto udalosti sú vzácne a symbolické. Pre mnohých predstavujú harmóniu a spojenie s vesmírom. Túto udalosť bude možné sledovať alebo pozorovať približne 6 týždňov. Plus niektoré z planét budú dosahovať svetelnosť magnitúdy od -4.4 do -4.7 jedna sa o planéty Venuša a Jupiter.
Ktoré planéty na oblohe vidno?
Venuša v januári zapadala 4 hodiny po západe Slnka, v polovici februára 3 hodiny a v polovici marca bude zapadať už necelú hodinu po západe Slnka. 11. a 12. marca sa na oblohe Venuša mimoriadne priblíži k Merkúru, uvádza portál astro.sk.
Zdroj: fb/Severe Weather Slovakia o.z.
Astronomické zarovnanie planét.
Mars je na pozorovanie vynikajúci. Vo februári bude na oblohe celú noc, v marci bude zapadať okolo 4. hodiny ráno.
Jupiter je nádherný. Vo februári zapadá okolo 3. hodiny a v marci jednu hodinu po polnoci. Rovnako vidieť aj Saturn. Vo februári zapadá okolo 19. hodiny. V marci je na oblohe v blízkosti Slnka, celý mesiac nepozorovateľný.
Ktorá je ktorá? Pomôžeme vám
"V týchto dňoch rezonuje v médiách mimoriadne postavenie planét na oblohe a ich pozorovateľnosť. Skutočnosť je však taká, že nejde o nič až také mimoriadne," uviedla na sociálnej sieti facebook Hvezdáreň v Banskej Bystrici.
Zdroj: Istockphoto
Súhvezdia Orion a Malý pes a Sírius nad obzorom v chladnej zimnej noci.
"Zvečera (cca hodinu po západe Slnka) môžeme vidieť nad západným obzorom Saturn a nad ním jasnú Venušu, na juhu Jupiter a nad juhovýchodom Mars. Urán a Neptún sú viditeľné len ďalekohľadom a Merkúr je momentálne nepozorovateľný z dôvodu jeho blízkosti pri Slnku. Pomedzi planéty teraz putuje aj Mesiac." Hvezdáreň ponúka aj chytrý orientačný bod, ktorým je výrazné súhvezdie Orión.
Neviete sa na oblohe zorientovať? Hvezdáreň zverejnila aj zaujímavú fotografiu, podľa ktorej sa na oblohe zorientuje každý amatér. Nájdete ju aj s popisom planét v našej galérii.
Čaká nás ešte jeden nebeský úkaz
A tým je úplné zatmenie Mesiaca 14. marca 2025. Viditeľné bude z Južnej a Severnej Ameriky, Atlantického oceánu, západnej Európy a západnej Afriky. U nás sa zatmenie bude dať pozorovať iba ako polotieňové zatmenie ráno pred západom Mesiaca.
Anketa
Pozorujete v týchto dňoch nočnú oblohu?
Hlasovanie bolo ukončené