Na cintoríne sa začali smútiaci schádzať už okolo 14. hodiny. Stovky ľudí si hľadali miesto v tieni, keďže slnko silno pálilo. Najbližšia rodina bola ukrytá pri dome smútku. Na cintoríne bola pripravená aj záchranka so zdravotníkmi pre prípad kolapsu niekoho z nich.

Príbuzní však rozlúčku s Františkom niesli statočne. Po cirkevnom obrade naložili telo v hnedej rakve do auta a pohrebná služba ho odviezla do krematória, kde bude spopolnené. Vchody do cintorína strážili počas celého obradu svalnatí muži s vyholenými hlavami.

Bál sa o rodinu

Na Františka si zaspomínal jeho dobrý kamarát. „Nepamätám si, že by niekedy prehral nejaký zápas. Ešte aj ako štyridsiatnik vyhrával i nad mladými chlapcami. On sa proste nebál ani súperov, ani prehier. Jediné, o čo sa bál, bola jeho rodina,“ povedal nám blízky priateľ Františka. Bojovníka z ultimatívnych zápasov bez pravidiel porazili nerovnou zbraňou – samopalom.

Pohreb popraveného Vanča: Cintorín strážili svalovci
 
STRÁŽILI:
Vchody do cintorína mali pod dohľadom muži s vyholenými hlavami.
Foto: DANIELA STAROVIČOVÁ

Súdiť ho bude Boh

Väčšine Vančových známych iný motív vraždy ako pomsta za smrť Turka ani nenapadá. „Ferkov syn sa obáva, či sa to smrťou otca skončilo,“ dozvedeli sme sa od rodinného známeho. V smútočnej reči zaznelo, že František vedel, že božie súdy ho budú súdiť.

„Na vlastnej koži pocítil, ako sa človeku za sekundu dokáže zrútiť svet. Cítil úzkosť, strach o rodinu a aj zradu,“ povedal na obrade jeho priateľ. „S každým sa pozdravil. Nerobil rozdiel, že je farebný, vyholený, vzdelaný alebo chudobný. Bol to milujúci otec rodiny a skvelý človek.“

Ako zabili Vanča

Vančo pred tromi rokmi zabil v sebaobrane na diskotéke muža tureckej národnosti Kilica Leventa († 31). Ten tu bol iba na návšteve z Holandska. Súd za zabitie vymeral Vančovi štvorročnú podmienku. Turkovi známi vtedy hovorili o pomste. Podľa Františkovho kamaráta sa mu istí ľudia skutočne aj vyhrážali. Nosil dokonca aj nepriestrelnú vestu. Vanča zastrelili v piatok večer v aute na ceste z tréningu domov na obchvate Nitry. Páchatelia ho zasiahli tromi ranami zo samopalu. Prípad jeho vraždy začal vyšetrovať Úrad boja proti organizovanej kriminalite.