08:00 - Podľa portálu imeteo.sk sa treba pripraviť na to, že dnes ráno bude na severe, predovšetkým v Žilinskom kraji zasnežené a vplyvom toho môžu nastať problémy na cestách. V závere pracovného týždňa sa následne mierne oteplí a sneh sa bude topiť aj na horách. Ďalšie ochladenie nás ale zrejme čaká už v priebehu budúceho týždňa.

Podľa Slovenského hydrometorologického ústavu (SHMÚ) bude v stredu prevažne zamračené a dážď. "Od stredných polôh sneženie. Ojedinele výdatné zrážky. Chladno," predpovedajú meteorológovia z SHMÚ. 
Najvyššiu dennú teplotu očakávajú v rozmedzí od 5 do 10 stupňov, v Žilinskom kraji, na Horehroní a na Spiši iba okolo 3 stupne. Na horách vo výške 1500 metrov bude mrznúť, teplota má dosiahnuť iba mínus 2 stupne. Fúkať bude južný až juhozápadný, na západe západný vietor 3 až 9 m/s (10 až 30 km/h),
v nárazoch ojedinele okolo 14 m/s (50 km/h). Na hrebeňoch hôr očakávajú prudký až burlivý vietor, neskôr na hrebeňoch Tatier až víchricu.

Výstrahy meteorológov na 14. októbra 2020.
Výstrahy meteorológov na 14. októbra 2020.
Zdroj: SHMÚ

Výstraha tretieho stupňa pred dažďom naďalej platí pre okresy Spišská Nová Ves, Gelnica a Košice-okolie. Pre tieto okresy a okres Prievidza platí aj výstraha tretieho stupňa pred povodňami. Druhý stupeň výstrahy pred dažďom a povodňami vydali meteorológovia pre okresy stredného a severného Slovenska vrátane stredného i horného Považia, Liptova, Kysúc a Oravy a pre niektoré okresy na východe územia.

V Moldave sa boja vybreženia rieky

Keďže podobný ráz počasia trvá už niekoľko hodín, z viacerých kútov Slovenska už hlásia problémy. V utorok vyhlásilo druhý stupeň povodňovej aktivity mesto Moldava nad Bodvou. Dôvodom je možné vybreženie sa rieky Bodva. Pre TASR to uviedla hovorkyňa mesta Jana Kovácsová. „Zalarmovaná je polícia aj technické služby. Na uliciach Budulovská a Mlynská plnia vrecia,“ spresnila pre TASR hovorkyňa mesta Jana Kovácsová s tým, že preventívne opatrenia realizujú na miestach, ktoré považujú za kritické a kde by mohli vzniknúť škody.

V Medzeve podmylo obydlia

V Medzeve v okrese Košice-okolie evakuovali niekoľko obydlí, ktoré podmyla voda. V utorok večer to uviedol primátor mesta Matej Smorada s tým, že v meste vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity.
„Na mieste sú dobrovoľní hasiči, pieskujeme. Netušíme, ako sa bude situácia vyvíjať ďalej, pretože stále prší,“ uviedol s tým, že hladina vodných tokov naďalej pomaly stúpa. „Podmytých je zatiaľ šesť obydlí, ktoré sú zaplavené. Evakuovali sme aj jeden dom, ktorý slúži ako chalupa,“spresnil Smorada. Podľa jeho slov väčšina zasiahnutých obyvateľov išla k známym.

V Prievidzi sa pre dážď zosunul svah

V Prievidzi rieka Handlovka dosiahla v utorok večer výšku hladiny rovnajúcu sa tretiemu stupňu povodňovej aktivity a naďalej stúpa. Mesto situáciu na vodnom toku monitoruje i v teréne. Problém zaznamenalo inde, dlhotrvajúci dážď popoludní strhol svah pod Mariánskym vŕškom. „Situáciu monitorujeme, máme v teréne ľudí z technických služieb mesta, podnety prijíma i operačný dôstojník na mestskej polícii. Dážď je kontinuálny, nie je nárazový, voda tak stíha odtekať,“  uviedol to hovorca mesta Michal Ďureje. Mesto podľa neho ešte po 15.00 h uzatvorilo časť vozovky na Nábreží sv. Metoda pod mostmi, kde voda z kanalizačných vpustov prerazila na cestu. „Komplikácie sme, paradoxne, v utorok nezaznamenali na rieke Handlovka, ale na svahu pod Mariánskym vŕškom, ktorý sa zosunul smerom na komunikáciu. Aj s pomocou hasičov a ťažkej techniky sme museli z komunikácie odpratávať veľké množstvo zeminy,“dodal.

Problémy aj inde

V úseku cesty Gelnica – Prakovce prívalová voda podmyla cestu a jej časť  sa prepadla. Na nebezpečenstvo aquaplaningu upozornila košická krajská polícia na sociálnej sieti. Košickí hasiči najčastejšie v utorok zasahovali v okresoch Spišská Nová Ves, Gelnica či Košice-okolie.

Pre dlhotrvajúci dážď sa dvíhajú hladiny vodných tokov. V obci Jaklovce v okrese Gelnica začali s vrecovaním, dobrovoľní hasiči pomáhajú s odčerpávaním vody z pivníc. Jaklovce, 13. októbra 2020. FOTO TASR - František Iván
Pre dlhotrvajúci dážď sa dvíhajú hladiny vodných tokov. V obci Jaklovce v okrese Gelnica začali s vrecovaním, dobrovoľní hasiči pomáhajú s odčerpávaním vody z pivníc. Jaklovce, 13. októbra 2020. FOTO TASR - František Iván
Zdroj: František Iván

V obci Markušovce (okres Spišská Nová Ves) vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity, v obci už dvakrát zasadal krízový štáb, do rizikových oblastí dali piesok vo vreciach a povolali dobrovoľných hasičov z Danišoviec a Rudnian. Starosta Marek Virág informoval aj o zatvorení miestnej základnej školy na dva dni. V Gelnici tiež vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity, voda zatopila niekoľko domov a strhla aj príjazdový most k jednému rodinnému domu v lokalite Perlová dolina.

S osadzovaním protipovodňových vakov začína preventívne obec Kysak (okres Košice-okolie), pripravuje sa na možné vybreženie sa rieky Hornád. Uviedol to starosta Ľubomír Krajňák, podľa ktorého sa koryto rieky môže vyliať po tom, ako po dlhotrvajúcich zrážkach došlo k zvýšeniu odtoku z Ružínskej priehrady.  Dodal, že v katastri sú ohrozené chatové oblasti.

V Malej Fatre je súvislá snehová pokrývka


Snehové vločky boli v utorok ráno v Žilinskom kraji aj vo výške 450 metrov nad morom. V Malej Fatre napadla v utorok ráno  súvislá snehová pokrývka. Na sociálnej sieti o tom informoval SHMÚ.

Na snímke prvý sneh na Veľkej Rači v Oščadnici v utorok 13. októbra 2020. FOTO TASR - Erika Ďurčová
Na snímke prvý sneh na Veľkej Rači v Oščadnici v utorok 13. októbra 2020. FOTO TASR - Erika Ďurčová
Zdroj: Erika Ïurèová

Správu budeme AKTUALIZOVAŤ. 

AKO TO VYZERALO V UTOROK V JENDOTLIVÝCH REGIÓNOCH? POZRITE SI FOTO V GALÉRII