Operácia sa odohrala na sklonku minulého roka v bratislavskej nemocnici Ružinov. Lekárka Alena F., ktorá pôsobí na Klinike oftalmológie LF UK a UNB v Nemocnici Ružinov, patrí, aj podľa lekárskej obce, medzi naše najlepšie odborné kapacity. Jej prácu ocenil v roku 2019 aj prezident Andrej Kiska, ktorý ju vymenoval za profesorku.

"Je to obrovská tragédia pre lekára a aj pacienta. Niekto jej ho zarúškoval a nesprávne," vyjadril sa ku kauze lekár, ktorý si neželá byť nemenovaný.

"Nebude sa k tomu vyjadrovať nikto. Je to pre nás všetkých trauma. Ona je profesorka, docentka, Phd, brutálny odborník a jediný onkooftalmológ na Slovensku. Jej odchodom nemáme nikoho na tumory a pacientov posielame do zahraničia," dozvedeli sme sa z lekárskych kruhov. "Toto celé sa odohralo na prelome októbra novembra, keď sme mali štátnice na chirurgii. Všetci sme o tom vedeli a bola to veľká kauza, čudujem sa, že sa to zmedializovalo až teraz," povedala nám budúca medička z Univerzity Komenského (UK). "Potom sa to nejako ututlalo, tak sme si mysleli, že sa asi nejako dohodli s pacientom," dodala.

"Pre mňa osobne je to veľká tragédia a ukončenie činnosti viem, že podnet na Úrad pre zdravotnú starostlivosť bol podaný v máji, je to v štádiu riešenia a správa z TASR neviem, či bola v súlade s predpismi," reagovala lekárka Alena F. na naše otázky.

"Mailom som vyjadrila stanovisko jednému denníku včera, nebudem sa opakovať, v kontakte s pacientom som, ohľadom mojej osobnej iniciatívy odškodniť ho finančne, prostredníctvom môjho právnika a je mi to celé vzhľadom k tomu, že ide o nádorové ochorenie, veľmi ľúto najmä jeho príbuzných, pre ktorých je to veľká záťaž. A vyvolanie negatívnych emócií zo strany verejnosti voči zdravotníkom má veľmi mrzí. Za celú situáciu beriem plne osobnú zodpovednosť a boli voči mne vyvodené pracovnoprávne dôsledky."

Takto poznajú obľúbenú lekárku jej pacienti a známi.

Ako nám ďalej napísala, "z morálneho hľadiska som sa vzdala funkcii v rámci oftalmológie, a prosím, nikto z nás nie je nenahraditeľný, určite je veľa iných lekárov, ktorí budú pokračovať, hoci to vôbec nie je atraktívne sa zaoberať onkológiou v rámci očného lekárstva.  Verím, že vyjadrenia v médiách neublížia zdravotníckym pracovníkom, ktorí pracujú v hrozných podmienkach, v strese, pod tlakom v štátnych zariadeniach, ale budú snahou poukázať na problémy a hlavne sa snažiť ich riešiť."

Lekárka mala doteraz pôsobiť aj na známej očnej klinike. Podľa našich informácií tam však už nepracuje a má byť na odchode do zahraničia.

Fotografie významnej slovenskej onkooftalmologičky nájdete v galérii.

Čo sa stalo?