„Máme 42 zamestnancov a štyri prevádzky. Všetky sú však v biznis centrách a to je problém,“ povedal nám jeden z majiteľov Tomáš Lehuta.

Jedlo, ktoré varia za normálnych okolností, je  určené pre zamestnancov firiem sídliacich v biznis centrách. Momentálne však zamestnanci týchto spoloćností pracujú z domu a biznis centrá sú prázdne.

.
Zdroj: red

„Keby sme aj zvážili alternatívu predávať jedlo cez okienko, nemáme komu,“ vysvetľuje Lehuta. Skoro všetci majitelia budov od nich navyše požadujú 100-percentnú výšku nájomného. „To určite neustojíme. Skúšame sa dohodnúť, vláda zatiaľ príliš nepomáha, všetko trvá veľmi dlho,“ dodáva smutne.

 

Čo potrebujú gastro prevádzky

„Pomohla by nám pomoc pri odpustení nájomného prípadne jeho kompenzácia počas koronakrízy, nakoľko teraz nemáme žiadny zisk. Po opätovnom otvorení by sa hodilo akési nábehové nájomné, pretože  bude trvať určité obdobie, kým sa trh zasa stabilizuje,“ zhodujú sa majitelia siete Tomáš Lehuta a Ivan Palkovič.

Gastronómii by podľa nich určite pomohlo aj zníženie DPH na 10 % pre jedlá a nealko nápoje a zníženie odvodového zaťaženia. Vedia si predstaviť aj zrušenie gastrolístkov, ktoré  oberajú prevádzky o časť zisku.

Poklona varením

Napriek neľahkej situácii sa kuchári zo City Cantiny  v Rosume rozhodli vzdať hold zdravotníkom tak, ako to najlepšie vedia, teda varením. Zapojili sa do výzvy jedlozdravotnikom.sk.

V stredu a vo štvrtok pripravili obedy a večere pre pľúcne oddelenie Covid 19 a centrálny príjem v neďalekej Ružinovskej nemocnici a tiež pre JIS-ku v  nemocnici na Antolskej ulici.

Kuchári si dali záležať.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Teľacie rizoto aj vyprážaný syr

„Navarili sme pre nich overenú klasiku, ktorá, dúfajme, poteší: teľacie rizoto, pečené kuracie stehno, vyprážaný syr a bravčové medailónky na hubách,“ vyrátal Lehuta, keď odovzdával nemocnici stredajších sto porcií. Ďalších 100 varia dnes.

„Sme milo prekvapení, akú spolupatričnosť Slováci ukázali v týchto pohnutých časoch, preto sme chceli prispieť aj my svojím dielom, aj keď gastro krváca. Vyliečiť sa všetci môžeme len vďaka obetavosti lekárov a sestričiek, preto ich chceme aspoň takto podporiť,“ zhodli sa kuchári.

Viete a chcete pomôcť?

#plusjednapomoc
Ponúkate pomoc ostatným? 
Máte tipy, ako sa chrániť?
Viete, ako zvládnuť karanténu?
Píšte na [email protected]