Moderné technológie nám pomáhajú nielen zvládať samotu v karanténe, ale, zdá sa, že si s ich pomocou môžeme vyrobiť aj niektoré potrebné, ale momentálne nedostatkové ochranné pomôcky. Hlavne pre zdravotníkov, ktorí sú v týchto dňoch ohrození najviac.

„Naši lekári, sestry, záchranári a všetci v zdravotníctve bojujú nielen s vírusom Sars-Cov-2, ale aj s akútnym nedostatkom pomôcok, ktoré by ich mali chrániť pri práci. Jednou z nich je ochranný štít, ktorý sa však dá vyrobiť aj na 3D tlačiarni,“ povedal nám jeden z iniciátorov tejto pomoci Marek (28) z Trnavy. ,,Sme organizácia, ktorá združuje 3D tlačiarov z celého Slovenska. Firmy aj jednotlivcov,“dodal. Zatiaľ je ich 50 a za štyri dni sa im podarilo vyrobiť pre lekárov a sestričky viyc ako 150 ochranných štítov. 75 z nich putovalo expresne do Univerzitnej nemocnice v Bratislave. Od pondelka by mali štíty vyrábať už tlačiari na celom Slovensku. „Chceme vyprodukovať denne 800 takýchto štítov, pre nemocnice je to samozrejme zadarmo,“ hovorí Marek.

.
Zdroj: red

„Ochranné štíty nie sú náš vynález. Na internete je množstvo inšpiratívnych tvorcov zo zahraničia, ktorí nám pomohli s predlohami. Ako nadšenci 3D tlače sme neváhali a vyrobili zopár prototypov,“vysvetlil Marek. Finálny produkt nadšenci tejto myšlienky ukázali niekoľkým zdravotníkom a tí ochranný štít považovali za užitočnú ochranu, tak sa do toho pustili a svoj nápad zverejnili na sociálnej sieti. Za prvých 24 hodín dostali 726 požiadaviek od lekárov a zdravotníkov, ktorí by takýto ochranný štít chceli mať.

 „Vypočítali sme, že výroba jedného ochranného štítu vyjde 5 eur, do prvých kusov sme dali vlastné prostriedky, ale keď ich budú stovky, potrebujeme podporu, preto sme založili transparentný účet. Každý, kto tam pošle 5 eur, ochráni jedného lekára štítom proti vírusu,“ povedal nadšene Marek. Číslo účtu a ďalšie informácie o tejto iniciatíve nájdete TU.  

Ak vás napadajú podobné geniálne riešenia, napíšte nám. Musíme si všetci pomáhať.

Viete a chcete pomôcť?

#plusjednapomoc
Ponúkate pomoc ostatným? 
Máte tipy, ako sa chrániť?
Viete, ako zvládnuť karanténu?
Píšte na [email protected]