Pražský orloj márne hľadajú zahraniční turisti v centre obce Hybe. On sa neskromne vyníma na drevenej šope v malom dvore Jána Pavellu, jediného odborníka na vežové hodiny na Slovensku. Orloj spustil na svoje 70. narodeniny v lete 2014, čím si splnil sen.

„Môj otec bol amatérsky hodinár, a keď išiel pracovne do Prahy, vzal ma so sebou. Orloj ma dostal. Ako vysokoškolák som si ho bol obzrieť aj zvnútra a vtedy som si povedal, že raz si taký zostrojím aj ja,“ zaspomínal si Ján. K naplneniu plánov však prišlo až nedávno, keďže hodinám sa začal aktívnejšie venovať až na dôchodku.

Orloj na liptovskej stodole: V Hybe s a to hýbe

Ján Pavella si svoj sen splnil takmer po 60 rokoch a zhotovil si vlastný orloj.
Foto: Plus JEDEN DEŇ/Miroslava Dírerová

Na orloji pracoval neuveriteľných 15 rokov. „Zdalo sa mi, že to bude jednoduché, no zmýlil som sa. Musel som si naštudovať astronómiu, mechaniku, kinematiku. Ozubené kolesá som si po večeroch sám vypiloval,“ tvrdí majster. Keď mal hotové všetky diely, nedokázal ich dať do pohybu.

„Vyhľadal som preto správcu pražského orloja a pýtal si radu, ktorú som aj dostal." A tak zhotovil zmenšenú kópiu pražskej atrakcie. Vynechal však číslice starorímskeho času. A namiesto apoštolov sa každú hodinu v okienku Jánovej stodoly striedajú remeselníci, ktorí v Hybe naozaj žili.

VIDEO: Hrôza na Pražskom orloji: Samovražda pred stovkami turistov

Za predlohu si vzal ich karikatúry od Jozefa Chrobáka, synovca známeho spisovateľa. Do 3D podoby ich dala jeho manželka a výtvarníčka Oľga (69). „Je medzi nimi posledný obecný bubeník či hrnčiar. Boli to známe postavičky, každý ich poznal. Remeselníkov je desať. Ešte doplním smrtku a hodinára. Teda sám seba. Karikatúru už mám nakreslenú,“ žartuje Ján Pavella.

Orloj na liptovskej stodole: V Hybe s a to hýbe

Orloj na liptovskej stodole: V Hybe s a to hýbe