Situáciu počasia vo všetkých krajoch na Slovensku aj dnes sledujeme ONLINE. Ako to vyzeralo na Slovensku včera, si môžete pozrieť TU.

Ako vyzerá situácia vo vašom meste? Pošlite nám informácie alebo foto na [email protected]!

___________________________________________________________________

19:15 Kalamitná situácia na Horehroní v súvislosti s prudkým vetrom, ktorá vyvrcholila v utorok večer, "uväznila" viacerých cestujúcich vo vlakoch. Vietor vyvaľoval stromy v okolí Brezna a mnohé z nich skončili aj so skalami na železničných tratiach. Pomocnú ruku im podali vodiči autobusov. Informovala o tom v stredu na sociálnej sieti Slovenská autobusová doprava (SAD) Zvolen. "Okolo 21.00 h začali dispečeri zo závodu Brezno telefonicky zvolávať vodičov autobusov, ktorí mali mať voľno, do práce. Prvé autobusy začali jazdiť namiesto vlakov o 22.00 h a končili po jednej hodine v noci na stredu. Po troch hodinách oddychu opäť vyrazili do terénu krátko pred piatou hodinou ráno," uvádza spoločnosť SAD Zvolen na svojej stránke.

19:04 Okrem Slovenska vyčíňal silný vietor aj v iných európsych štátoch.Nepriaznivé počasie spôsobilo v stredu v strednej a východnej Európe veľké dopravné obmedzenia a vyžiadalo najmenej dva životy. V Bosne a Hercegovine sa dôsledku silného vetra a sneženia prevrátilo niekoľko nákladných vozidiel, čím zablokovali rôzne úseky ciest. Z dôvodu silného vetra uzavreli lyžiarske strediská okolo hlavného mesta Sarajeva. V Chorvátsku vietor dosiahol rýchlosť 185 kilometrov za hodinu. Záhreb zatiaľ nehlási nijaké obete. Úrady však museli prerušiť lodnú dopravu medzi ostrovmi v Jadranskom mori a pevninou. Vyvrátené stromy poškodili niekoľko budov.

 

Česká republika hlási v dôsledku sneženia jednu obeť, dopravné obmedzenia aj výpadok elektriny. Diaľnica D8 vedúca do Nemecka bola zablokovaná od severočeského Ústí nad Labem. Bez elektriny bolo približne 16.500 domácností. Silný vietor si vyžiadal jednu obeť severne od Prahy, kde vodiča auta zasiahol vyvrátený strom. Druhá obeť silného vetra prišla o život na Slovensku v Myjave. Viac sa o tom dočítate TU.
      

18:58 Silný vietor poškodil aj psí útulok v Bratislave na Poliankach. Informovala o tom Sloboda zvierat na sociálnej sieti. Podľa ich slov na útulok vyvalilo stromy, čo malo za následok veľké škody na plote, kotercoch aj výbehoch. Škody údajne dosahujú tisíce eur. Psíkom sa ale našťastie nič nestalo.

Vietor spôsobil škody aj na bratislavskom útulku.
Vietor spôsobil škody aj na bratislavskom útulku.
Zdroj: Facebook/Sloboda zvierat

18:18 Veterné počasie pokračuje najmä vo vyšších polohách. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) v nasledujúcich dňoch varuje pred vetrom na horách. Aktuálne do polnoci platia výstrahy vo všetkých krajoch, pričom v niektorých oblastiach Banskobystrického, Prešovského a Žilinského kraja dosahujú tretí stupeň, pri ktorom je predpokladaná intenzita vetra extrémne vysoká a predpokladá sa, že spôsobí veľké škody a ohrozí ľudské životy.

Pred vetrom na horách vydali meteorológovia výstrahu najvyššieho stupňa.
Pred vetrom na horách vydali meteorológovia výstrahu najvyššieho stupňa.
Zdroj: SHMÚ

18:05 Vietor, ktorý už od utorka fúka na území Slovenska, je nebezpečný nielen pre svoju silu, ale aj preto, že je veľmi vytrvalý.  "Aj keď boli najmä na západe Slovenska najsilnejšie nárazy vetra ešte počas utorka, fúka aj naďalej. A ak fúka vietor takto dlho, môže to prispieť k destabilizácii konštrukcií a aj k takým tragickým udalostiam, aká sa stala v Myjave,"uviedol klimatológ Pavol Faško zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).

V utorok zaznamenali najsilnejší náraz vetra na bratislavskej Kolibe – predpoludním tu dosiahol vietor rýchlosť 108 km/h, teda 30 m/s. "Vždy, keď sa objaví v takýchto oblastiach 'tridsiatka', je to zriedkavejšia situácia. Je to o to horšie, že nešlo o búrku alebo rýchlo postupujúci front, po ktorom vietor rýchlo prestane fúkať. Príčinou vetra bola tentoraz tlaková níž, ktorá postupovala priamo cez Slovensko smerom nad severný Balkán. Preto veterné počasie trvalo nielen včera a dnes, ale bude pokračovať až do začiatku víkendu," vysvetlil klimatológ.

17:15  Silný vietor a sneženie komplikujú dopravu na Spiši. Vodiči na sociálnej sieti upozorňujú na veľmi zlé podmienky najmä na cestách v okolí Spišskej Belej. Vietor nafúkava sneh na vozovku a viditeľnosť je miestami takmer nulová. Medzi Spišskou Belou a Starou Ľubovňou sa tvoria aj kolóny, niekoľko áut tam skončilo mimo cesty.

15:53 Povodeň z pretrvávajúceho dažďa, ktorá zasiahla v utorok Turiec, nenarobila v Dubovom v okrese Turčianske Teplice väčšie škody. Voda odrezala od okolia jeden rodinný dom. Situácia je v stredu už stabilizovaná. Problémy spôsobila v Dubovom rieka Turiec, ako i potok Besná voda. Z obidvoch tokov vždy pri podobných udalostiach hrozí v obci nebezpečenstvo zaplavenia nehnuteľností. "Nedošlo však k nejakým značným škodám na majetku a zdraví obyvateľov. Boli to dlhotrvajúce dažde, my sme situáciu monitorovali už od pondelka (3. 2.). Včera k večeru o 17.00 h sme na našich meracích bodoch, ktoré sme si provizórne na tieto dni zriadili, pozorovali pokles hladín aj Turca, aj Besnej vody,"povedal pre TASR v stredu starosta Dubového Milan Lettrich.

15:51 Kým v Prešovskom kraji sa situácia krátko popoludní upokojila, v Košickom kraji hlásia ďalšie udalosti. Potvrdili to operační dôstojníci krajských riaditeľstiev Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). „Väčšinou ide o poškodené strechy domov a popadané stromy - či už na budovy alebo na vozovky. Napríklad v obci Soľnička v okrese Trebišov hasiči pomáhajú majiteľovi rodinného domu - jednu stranu strechy mu pretočilo na druhú. Tam sa odstraňuje celá. Privolaní boli aj elektrikári,“ povedal operačný dôstojník Krajského riaditeľstva (KR) HaZZ v Košiciach s tým, že doposiaľ zaznamenali v súvislosti s počasím 24 výjazdov.

Vietor narobil škody aj v Košiciach. Na snímke vyvrátený strom pri Južnej triede.
Vietor narobil škody aj v Košiciach. Na snímke vyvrátený strom pri Južnej triede.
Zdroj: TASR

 V Prešovskom kraji evidujú desať udalostí, pri ktorých zasahovali pre popadané stromy. „Najčastejšie sme mali výjazdy v okresoch Poprad a Kežmarok. Vo svojom okolí zasahovali aj hasičské stanice Ľubotín, Mengusovce, Stará Ľubovňa, Behárovce a Lipany,“uviedol operačný dôstojník KR HaZZ v Prešove.

15:48 Silný vietor na viacerých miestach Žilinského kraja vyvrátil stromy na cestu a nafúkal sneh na vozovku. Polícia na sociálnej sieti upozorňuje, že aktuálne poveternostné podmienky vytvárajú potenciálne nebezpečné situácie. V okrese Žilina ide o cestu 1/64 cez Kľak, ďalej cestu cez horský priechod Semeteš medzi Turzovkou a obcou Veľké Rovné. V okrese Liptovský Mikuláš ide o cestu 1/18 v katastri obce Východná. V okrese Turčianske Teplice je to podľa polície cesta 1/65, odbočka na Sklené. "Na území celého kraja sa nachádzajú hliadky," ubezpečili policajti.

15:26 Hydrológovia vydali výstrahu druhého stupňa pred povodňami z trvalých dažďov, ktorá platí na Záhorí v okrese Skalica od stredy do štvrtka 10.00 h. "Druhý stupeň výstrahy upozorňuje na jav, ktorý nie je bežný, môže ohroziť ľudskú činnosť, spôsobiť škody na majetku a môže sa vyskytovať zriedkavo," uvádza Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na webovej stránke.

Pre ďalšie oblasti na Slovensku SHMÚ vydal výstrahy prvého stupňa, upozorňujúce na povodne spôsobené trvalým dažďom, pri ktorých hrozí relatívne malé nebezpečenstvo a škody na majetku menšieho rozsahu. "Pri dosiahnutí hladiny zodpovedajúcej stupňu povodňovej aktivity a pri vydaní výstrahy na nebezpečenstvo povodne neodporúčame využívať tok na rekreačnú plavbu,"upozorňujú hydrológovia.

Podľa SHMÚ hrozia povodne na viacerých miestach Slovenska.
Podľa SHMÚ hrozia povodne na viacerých miestach Slovenska.
Zdroj: SHMÚ

15:05 Organizácia Mestské lesy v Bratislave neodporúča v stredu z dôvodu silného nárazového vetra návštevu bratislavského lesoparku. "Za takýchto podmienok padajú aj zdravé stromy a pohyb v lese predstavuje bezpečnostné riziko,"varuje na sociálnej sieti. Z dôvodu silného vetra je v stredu zatvorená aj bratislavská zoologická záhrada.

Vyvrátená zastávka v Myjave zabila len 4-ročné dievčatko.
Vyvrátená zastávka v Myjave zabila len 4-ročné dievčatko.
Zdroj: Polícia SR

13:56 Život jedného dieťaťa si vyžiadal silný vietor, ktorý v Myjave v stredu doobeda vyvrátil autobusovú zastávku. Viac sa dočítate TU.

13:53  Vplyvom nepriaznivého počasia došlo v utorok  a v stredu k hromadným výpadkom v distribúcii elektriny na distribučnom území Východoslovenskej distribučnej (VSD). Spoločnosť zaevidovala výpadky na približne 20.000 odberných miestach. V stredu napoludnie ich bolo 350. Informovala o tom hovorkyňa VSD Andrea Danihelová.

Podľa jej slov ide o lokality Prešov mesto – Strojnícka ulica a Vyšná Šebastová, a obec Široké. V okolí Spišskej Novej Vsi sú to obce Úhorná a Hradisko. „V košickom regióne evidujeme prerušenie distribúcie elektriny pre obec Sady nad Torysou - Byster. Zasiahnuté je aj okolie Trebišova, kde aktuálne pribudla nová porucha s dopadom na obce Ozorovce a Zemplínska Teplica,“ uviedla.

V niektorých prípadoch pod náporom vetra a snehu spadli na elektrické vedenia stromy, ktoré zničili izolátory a potrhali vodiče. „Celkovo sa počasie za dva dni podpísalo na poruchách najmä v regiónoch Prešov, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa a Rožňava,“dodala Danihelová s tým, že aktuálne sa v teréne snažia obnoviť distribúciu elektriny do všetkých odberných miest. Nevylúčila, že pre pretrvávajúci vietor a sneženie budú vznikať nové poruchy.

11:52 V Trnavskom kraji si silný vietor vyžiadal 75 zásahov hasičov. Na 40 miestach zasahovali profesionálni hasiči, dobrovoľní hasiči pracovali v 35 lokalitách. Išlo predovšetkým o odstraňovanie spadnutých stromov z cestnej komunikácie, z budov a o odstraňovanie a kotvenie uvoľnených častí striech a bilbordov.

11:26 Následky nepriaznivého počasia odstraňovalo od utorka do stredajšieho rána v Žilinskom kraji 59 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Pre dážď a silný vietor zasahovali celkom 17-krát. Informoval o tom Michal Kypus z Krajského riaditeľstva HaZZ v Žiline. Doplnil, že išlo o odstraňovanie spadnutých stromov z komunikácií, spadnutý stĺp telekomunikačné vedenia, strhnutú plechovú strechu, odčerpávanie vody z pivnice rodinného domu či monitoring povodňovej situácie. Podľa Kypusa odstraňovali následky nepriaznivého počasia na viacerých miestach aj miestne dobrovoľné hasičské zbory.

11:18 V meste Turzovka museli vyhlásiť mimoriadnu situáciu. Intenzívne zrážky totiž narušili konštrukciu cesty a časť z nej je strhnutá. Dnes cestu sprejazdnili v jednom pruhu, no mimoriadnu situáciu neodvolali pretože deštrukcia cesty, ktorá je spojnicou s Českou republikou, stále hrozí (tvnoviny.sk). 

11:10 Vplyvom intenzívneho sneženia a silného vetra sa vo vysokohorskom teréne všetkých pohorí Slovenska vytvorilo zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. TASR o tom v stredu informoval Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

11:00 Počasie stále komplikuje aj dopravu, niektoré vlaky majú meškania. 

10:55 Víchrica nenarobila problémy len u nás, ale aj v zahraničí. V Maďarsku dokonca zranila dvoch ľudí.

10:40 Silný vietor dnes hrozí najmä na východe Slovenska. Najsilnejší by mal byť v oblasti Košickej kotliny a vo Východoslovenskej nížine. V nárazoch bude dosahovať od 65 do 90 km/h (imeteo.sk).

10:30 Na Chopku dnes ráno o 9.00 hod. zaznamenali veľmi silný vietor, ktorý dosiahol rýchlosť 104 km/h (imeteo.sk).

10:20 Na strednom Slovensku je aktuálne bez elektriny viac ako 20.000 odberných miest. "Kým včera večer bolo bez prúdu zhruba 2000 odberných miest, cez noc sa situácia veľmi zhoršila a teraz ich je viac ako 20.000," informoval hovorca Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslav Gejdoš.

Najhoršia situácia je podľa jeho slov na Horehroní, ale problémy s dodávkou elektriny sú aj na Orave a Liptove. Ostatné regióny hlásia len lokálne výpadky. Vo väčšine prípadov spôsobili problémy popadané stromy a konáre, ktoré poškodili vodiče alebo stĺpy.

10:10 Horský priechod Donovaly je naďalej uzavretý pre nákladnú dopravu nad desať metrov. Horský priechod Čertovica je uzavretý pre nákladnú dopravu nad 3,5 tony. Na ceste 1/10 od Kolárovíc na Makov sa nachádzajú tri šmýkajúce sa nákladné vozidlá. Jedno z vozidiel zišlo mimo cesty, blokovaný je jeden jazdný pruh. 

10:00  Aktuálne výstrahy pre Slovensko, ktoré vydal SHMÚ, nájdete TU.

09:45 „Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) a členovia dobrovoľných hasičských zborov obcí v Košickom kraji zasahovali v priebehu posledných 24 hodín v súvislosti s poveternostnou situáciou celkom 27-krát,“ uviedol operačný dôstojník Krajského riaditeľstva (KR) HaZZ v Košiciach. Podľa jeho slov išlo väčšinou o odstraňovanie spadnutých stromov z cestných komunikácií, ktoré ohrozovali premávku, odstraňovanie stromov z motorových vozidiel či z elektrického vedenia. 

09:30 V niektorých slovenských okresoch hrozí povodeň. Varuje pred ňou Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý na svojej webstránke vydal výstrahy rôznych stupňov. ČI platí výstraha aj pre váš okres, si môžete pozrieť TU.

09:20 Všetky cesty v Košickom samosprávnom kraji (KSK) by mali byť aktuálne prejazdné. Vodiči by by si však mali dávať pozor najmä pri prechode lesnými úsekmi, kde sa na vozovke môžu ešte vyskytovať popadané stromy.

09:10 V Banskobystrickom kraji sú naďalej tisícky odberných miest bez elektriny. "Keďže v noci naďalej silno fúkalo a miestami aj snežilo, počet porúch na elektrických vedeniach sa zvýšil," informoval hovorca Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslav Gejdoš.

Dodal, že aktuálne je mimo prevádzky zhruba 250 trafostaníc, takže bez elektriny je niekoľko tisíc odberných miest. "Presný počet budeme mať neskôr, zatiaľ sa počítajú nočné škody. Do terénu vysielame posilnené skupiny údržby, aby situáciu dostali pod kontrolu," podotkol s tým, že najhoršia je situácia v okresoch Banská Bystrica, Brezno a Žiar nad Hronom.

Mohlo by vás zaujímať: