Viac FOTO nájdete TU!

Svätý Otec František bude od 12. do 15. septembra 2021 na návšteve Slovenska. Navštívi Bratislavu, Prešov, Košice a Šaštín. "S Máriou a Jozefom na ceste za Ježišom" - to je motto návštevy pápeža Františka.

Program pápeža Františka v utorok 14. septembra

  • 09:00 Prílet na letisko v Košiciach
  • 10:30 Božská liturgia svätého Jána Zlatoústeho, ktorej bude predsedať Svätý Otec na priestranstve pred Mestskou športovou halou v Prešove - Homília Svätého Otca
  • 16:00 Stretnutie s rómskou komunitou na Luniku IX v Košiciach - Pozdrav Svätého Otca
  • 17:00 Stretnutie s mladými na štadióne Lokomotíva v Košiciach - Príhovor Svätého Otca
  • 18:30 Odlet do Bratislavy
  • 19:30 Prílet na medzinárodné letisko v Bratislave

__________________________________________________________________________

ONLINE

23:15 Brány šaštínskeho areálu, kam zavíta v stredu pápež František, sú otvorené už v utorok od 22. hodiny. Ľudia si chodia obsadiť miesto, povolené majú aj spacáky. Stany sú však zakázané. Títo ľudia, ktorí sa rozhodnú na mieste nocovať pod hviezdami, budú mať ráno najlepšie miesta. K samotnému oltáru by mohli byť už na 80 až 100 metrov.

Brány areálu v Šaštíne sa otvorili už v utorok o 22. hodine, niektorí veriaci sa tu rozhodli prespať. Každého návštevníka kontroluje polícia.
Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

21:15 Počas bohoslužby v Prešove, ktorá bola súčasťou návštevy pápeža Františka, ošetrili zdravotníci 22 účastníkov podujatia. Na podujatí v Košiciach bolo priamo na mieste ošetrených 13 ľudí, z nich dvaja boli prevezení aj do nemocnice. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

V metropole Šariša sa pacienti sťažovali na bolesť hlavy, bolesť na hrudi či pokolapsový stav. Prevoz do nemocnice podľa rezortu zdravotníctva nutný nebol. "Na podobné zdravotné problémy sa sťažovali aj 13 účastníci podujatí so Svätým Otcom v Košiciach, 11 z nich bolo ošetrených priamo na mieste a dvaja boli následne prevezení do nemocnice," priblížila Eliášová.

20:20 Premiér Eduard Heger (OĽANO) vyzdvihol prebiehajúcu návštevu pápeža Františka na Slovensku a jeho posolstvá. „Myslím si, že to, že Svätý Otec sa rozhodol prísť do tohto regiónu, vybral si práve Slovensko a strávi tu štyri dni, svedčí o tom, že mu na Slovensku nesmierne záleží, že hoci je to malá krajina v strede Európy, tak má veľký význam. Preto by sme mali počúvať o to pozornejšie, aké slová nám hovorí,“ povedal premiér pre novinárov po stretnutí hlavy katolíckej cirkvi s mládežou v Košiciach. 

19:35  Starosta košického sídliska Luník IX Marcel Šaňa tvrdí, že návšteva pápeža Františka u nich "dopadla veľmi dobre," čo ho teší. „Verím tomu, že obyvatelia zažívali podobne to, čo ja ako veriaci človek. Naozaj to boli pre mňa silné emócie a veľmi zaujímavý zážitok, na ktorý nezabudnem celý život,“ povedal. Dúfal však, že sa pápež František prejde alebo prevezie pomedzi účastníkov podujatia. Pripomenul, že vzhľadom na svoj harmonogram by to ale nestíhal.

18:31 Viac FOTOGRAFIÍ z návštevy pápeža Františka z Košíc nájdete v galérii článku TU!

18:23 Pápež František už o niekoľko minút nastúpi do lietadla a odletí do hlavného mesta. Zajtra sa veriacim na Slovensku prihovorí zo Šaštína.

Zdroj: emil vaško

18:19 Pápež František zanechal v srdciach mladých Košičanov svojím prejavom hlbokú stopu. Jeho slovami sa im priblížili o to viac, že vo svojej reči používal aj interaktívne otázky, čím zaujal pozornosť zhromaždeného davu.

Zdroj: Michal Svítok

Skutočnou originalitou a revolúciou je dnes oslobodiť sa od kultúry provizórnosti, ísť nad rámec inštinktu a okamihu, znamená to milovať na celý život a celou svojou bytosťou. Na stretnutí s mladými ľuďmi v Košiciach to v utorok vo svojom príhovore povedal pápež František.

„Nie sme tu na to, aby sme žili zo dňa na deň, ale aby náš život bol dobrodružnou výpravou,“ uviedol pápež. Konštatoval pritom, že vo veľkých príbehoch sú vždy dve ingrediencie - jednou je láska a druhou dobrodružstvo, hrdinstvo. „Na to, aby bol život veľký, je potrebné jedno aj druhé - láska aj hrdinstvo. Pozeráme sa na Ježiša, hľadíme na ukrižovaného, je tu oboje - bezhraničná láska a odvaha dať svoj život až do konca, bez polovičatosti. Máme pred očami blahoslavenú Annu, hrdinku lásky. Hovorí nám, aby sme sa usilovali o vysoké ciele. Prosím vás, nenechajme dni nášho života plynúť ako epizódy v telenovele,“ povedal pápež František. Poukázal pritom aj na blahoslavenú Annu Kolesárovú, ktorá ako 16-ročná položila život, brániac svoju čistotu, a ktorú na košickom štadióne blahorečili pred tromi rokmi.

Zdroj: Roman Hanc

Mladým ďalej Svätý Otec povedal, aby keď snívajú o láske, neverili v špeciálne efekty, ale v to, že každý z nich je výnimočný. „Každý je darom a môže zo života urobiť dar. Ostatní, spoločnosť, chudobní na vás čakajú. Snívajte o kráse, ktorá presahuje vzhľad, ktorá je viac než len módne trendy. Snívajte bez strachu o založení rodiny, o dávaní života a výchove detí, o strávení svojho života s iným človekom, s ktorým budete mať všetko spoločné, bez toho, aby ste sa hanbili za svoje slabosti, pretože je tu ten alebo tá, kto ich prijíma a miluje, ktorý ťa miluje takého, aký si,“ prihovoril sa.

Skutočné sny podľa neho hovoria o živote, po akom ľudia túžia. „Veľké sny nie sú silné auto, módne oblečenie ani dovolenka, kde si budem robiť, čo mi napadne. Nepočúvajte tých, ktorí vám hovoria o snoch a namiesto toho vám predávajú ilúzie - sú to manipulátori šťastia. Boli sme stvorení pre väčšiu radosť - každý z nás je jedinečný a je na svete, aby sa cítil milovaný vo svojej jedinečnosti a miloval ostatných, ako to nikto nemôže urobiť za neho,“ dodal pápež František.
      Mladým ďalej radil, aby nezabúdali na svoje korene, ktorými sú ich rodiča a najmä starí rodičia, aby k nim chodili a rozprávali sa s nimi. Nebezpečenstvom je podľa neho rásť vykorenený, varoval pred preplnenosťou virtuálnym svetom a odpojením sa od života.

18:07 Mesto Prešov pripravilo pre pápeža Františka dar v podobe drevorezby z lipy vyobrazujúcej svätého Jozefa pri práci s drevom. V utorok počas návštevy Prešova ho Svätému Otcovi odovzdala primátorka Prešova Andrea Turčanová. 

"Myšlienka vychádza z toho, že svätý Jozef je patrónom mesta Prešov. Ďalšou spojitosťou je, že práve tento rok vyhlásil pápež František mimoriadny rok sv. Jozefa pri príležitosti 150. výročia vyhlásenia ženícha Panny Márie za patróna celej cirkvi. Zároveň sme chceli, aby bol tento dar pre pápeža spomienkou na návštevu Slovenska, ktorej motto znie: S Máriou a Jozefom na ceste za Ježišom," uviedol Tomek.

18:04 Pápež František ukončil príhovor reč na štadióne Lokomotíva modlitbou a požehnaním. Na záver ho mladí ľudia poctili darmi ako prstienkom, krížikom či sochou.

17:57 VIDEO Pápež František v Košiciach

17:55 "Sme jedineční, sme slobodní, sme na svete preto, aby sme prežili lásku s Bohom. Pýtam sa vás, veríte v to, pýtam sa vás, snívate o tom? Chcel by som vám dať radu, aby láska prinášala ovocie, nezabúdajte na korene. A čo sú korene? Rodičia, starí rodičia. Nájdite si pre nich čas, aby ste si vypočuli ich príbehy. Dnes nám hrozí, že prídeme o korene. Sme plní virtuálnych správ, virtuálneho sveta a riskujeme, že stratíme svoje korene, keď poznáme tvár z počítača lepšie ako tie reálne okolo nás. Je dôležité, aby sme ostali zakorenení, ale otvorení. Poviete mi, áno, ale svet rozmýšľa inak. O láske sa hovorí, no v skutočnosti platí zásada, každý, nech sa stará o seba. Nedajte sa ovládnuť smútkom, neverte ľuďom, ktorí hovoria, že sa nič nezmení. Videli ste už tvár pesimistického človeka? Je to zatrpknutá tvár. Sťažovanie sa a pesimizmus nie sú kresťanské. Nie sme stvorení, aby sme skláňali hlavu k zemi, ale aby sme ju pozdvihli k nebu. Všetci máme ťažké momenty. Existuje spoľahlivý prostriedok, je to prostriedok spovede. A nezabúdajte, Boh vám vždy odpustí," uviedol pápež František vo svojej reči namierenej pre mladých.

17:39 Pápež František si na štadióne Lokomotíva vypočul prejav mladých ľudí, ktorí hovorili o sile, láske, prekonaní prekážok, o vyrastaní bez mamy, živote v hriechu, zraneniach z minulosti, odlúčeniach a nájdení Boha a správnej cesty. Slová mladých rodín a mladých ľudí sprevádzalo dojatie a slzy, keď hovorili o ťažkej chorobe a siahnutí si na dno. Rovnako vo svojej reči vzdali poctu a vďaku blahoslavenej Anne Kolesárovej, ktorá im ukázala lepšiu cestu.

Zdroj: reprofoto STV

Svoju reč ukončili poďakovaním Bohu a spoločenstvu veriacich. K Svätému Otcovi smerovali otázky, ako pomôcť mladým ľuďom zvládnuť niesť svoj kríž. Mladá rodina ukončila svoju reč odovzdaním kytice pápežovi. Dve malé deti manželského páru nakoniec poctili Svätého Otca dojemným objatím.

17:24 Moment, ktorý nikto nečakal. Pápež František na štadióne Lokomotíva pobozkal na čelo malé dieťa.

Zdroj: reprofoto video STV

17:22 Pápeža Františka privítal košický arcibiskup slovami, aby sa tu cítil ako doma. Viac FOTO nájdete TU!

17:17 Pápež František medzi mládežou na štadióne doslova ožil. Na každú stranu rozdával úsmevy a dokonca poctil aj nečakaným gestom. Počas jazdy v papamobile pobozkal na čelo malé dieťa.

Zdroj: emil vaško

17:05 Pápež František prechádza štadiónom na svojom papamobile. Na jeho perách je konečne vidieť úsmev. Zo špeciálneho auta máva svojim priaznivcom a veriacim za skandovania mladých ľudí. 

17:01 Pápež František dorazil na štadión Lokomotíva, kde ho víta zbor hymnou Dvíhajme svet, ktorá vznikla na jeho počesť, a dav nadšeným potleskom.

16:59 Na štadióne Lokomotíva v Košiciach čaká na pápeža Františka zhruba 21-tisíc veriacich. 

16:54 Pápež František síce na sídlisku Lunik IX prehovoril o rasizme, medzi Rómami sa však nezdržal dlhšie ako 20 minút. Program na sídlisku tak pokračuje bez Svätého Otca. Očakávalo sa, že by mohol pápež vyjadriť svoju priazeň rómskej komunite aj bližším kontaktom s veriacimi. K tomu však nakoniec nedošlo a pápež František po príhovore a krátkej modlitbe sídlisko opustil.

16:44 Pápež František opustil sídlisko a smeruje na štadión Lokomotíva, kde ho už čaká stretnutie s mladými.

16:40 Súdy a predsudky len zväčšujú vzdialenosti, povedal pápež František na košickom sídlisku Lunik IX v rámci utorkového stretnutia s rómskou komunitou. Ľudí podľa jeho slov nemožno dávať do schém. Vo svojom príhovore zároveň vyzdvihol pastoračnú a integračnú prácu, ako aj prácu s utečencami a väzňami, ktorí sú na okraji. Podľa neho sa nikto v cirkvi nemôže cítiť ako daný bokom.

Zdroj: Matej Kalina

 „Drahí bratia a sestry, príliš často ste boli predmetom predsudkov a nemilosrdných súdov, diskriminačných stereotypov, hanlivých slov a gest. Vďaka tomu sme sa všetci stali chudobnejšími, chudobnejšími v ľudskosti. Na obnovu dôstojnosti potrebujeme prejsť od predsudkov k dialógu, od uzavretia k integrácii,“ povedal na Luniku IX, kde žijú prevažne Rómovia, s tým, že nie je ľahké prekonať predsudky - niekedy ani medzi kresťanmi.

Tam, kde je starostlivosť o osobu, pastoračná práca či trpezlivosť, podľa neho časom prichádza ovocie. „Keď sa posilňuje uzavretosť, skôr či neskôr vzplanie hnev," spresnil. Cesta k pokojnému spolužitiu je podľa pápeža Františka integrácia a tento proces sa začína vzájomným poznaním.

Budúcnosť podľa Svätého Otca patrí deťom, pričom sa ich veľké sny nemôžu zlomiť o bariéry. „Chcú rásť spolu s ostatnými, bez prekážok a zabraňovania. Zaslúžia si integrovaný a slobodný život,“ povedal s tým, že pre nich je potrebné robiť odvážne rozhodnutia. „Pre ich dôstojnosť, pre ich vzdelanie, aby vyrastali dobre zakorenené vo svojom pôvode, ale zároveň bez toho, aby videli každú možnosť vylúčenú,“ dodal pápež František.

V rámci svojho príhovoru sa zároveň poďakoval za úsilie pri integračnej práci, ktorá si vyžaduje nemálo úsilia, stretáva sa s nepochopením a nevďačnosťou, dokonca aj v cirkvi. „Drahí kňazi, rehoľníci a laici, milí priatelia, ktorí venujete svoj čas tomu, aby ste svojim bratom a sestrám poskytli všestranný rozvoj. Ďakujem za všetku prácu s tými, ktorí sú na okraji. Myslím aj na utečencov a väzňov. Zvlášť im, ako aj celému väzenskému prostrediu, vyjadrujem svoju blízkosť,“ uviedol pápež. Viac FOTO z jeho návštevy na Luniku IX nájdete v galérii článku TU!

16:35 Pápež František obyvateľom sídliska požehnal a spoločne s nimi sa pomodlil Otčenáš. Najsilnejším momentom jeho príhovoru bola snaha o zjednotenie ľudí a slová o stereotypoch v diskriminácii. Aktuálne už na sídlisku panuje znova veselá nálada sprevádzaná spevom.

16:20 Pápež František vo svojom príhovore vyzdvihol dôležitosť rodiny. Prízvukoval, aby sa Rómovia cítili v cirkvi ako doma, aby ich z nej nikto nevyraďoval. Odsúdil predsudky a neopodstatnené obavy. "Nesúďte, hovorí Kristus, nesúďte," citoval pápež František. Prehovoril aj o predsudkom k rase a o tom, že vytváranie geta nemá v dnešnej spoločnosti miesto.

16:18 Stretnutie s rómskou komunitou sa koná na priestranstve pred saleziánskym komunitným centrom. Saleziáni odovzdali pápežovi dva obrazy rómskych blahoslavených - Emílie a Zefirína - a zmenšeninu plastiky Krista Zmŕtvychvstalého, ktorej originál sa nachádza v kostole na Luniku.

Podujatie sa koná za prísnych bezpečnostných opatrení. V rámci príprav návštevy pápeža opravili napríklad prístupovú cestu na sídlisko, realizovali upratovacie práce vrátane výzdoby a na jednej z bytoviek pribudla murálna maľba, ktorá znázorňuje kvety vyrastajúce z puklín budovy. Vyjadrovať má krásu a húževnatosť, ktorá je schopná presadiť sa i v neľahkých podmienkach. Dielo reaguje na myšlienky pápeža Františka.

16:15 Pápež František začal svoj príhovor v taliančine. Viac FOTOGRAFIÍ nájdete v galérii článku TU!

Zdroj: Matej Kalina

16:00 Pápež František dorazil na Lunik IX v presne stanovenom čase. Z auta vystúpil o 16:00 hodine. Rómovia ho vítajú pozdravom "Ave Papež".

 

15:55 Rómovia na Luniku IX vítajú pápeža Františka spevom a hudbou. Košičania neslávne sídlisko vôbec nespoznávajú. O jeho premene pred príchodom Svätého Otca sa dočítate TU!

15:45 V súvislosti s presunom pápeža Františka na sídlisko Lunik IX vznikajú v Košiciach zápchy. Aktuálne sa stojí na Sečovskej ceste.

Zdroj: facebook @To Mi, @Dopravný servis KE,KS

15:42 Na stretnutie s pápežom Františkom na košický Lunik IX prišli okrem domácich obyvateľov napríklad aj Rómovia z Jarovníc v okrese Sabinov. Medzi účastníkmi je tiež bývalý dobrovoľník, ktorý sa s rodinou po rokoch prišiel  pozrieť na toto sídlisko.

„Z našej osady nás prišlo veľa, budú aj vystupovať, majú nacvičený program. Chceme toho načerpať čo najviac. Tešíme sa hlavne na duchovnú časť,“ povedala pre TASR 34-ročná Danka z Jarovníc s tým, že od Svätého Otca očakávajú povzbudenie. Na pápeža sa z tejto farnosti teší aj 48-ročný Dezider. „Som katolík a verím v Boha, Ježiša aj Pannu Máriu. Svätý Otec je akoby náš otec, milujeme ho,“ uviedol.

15:35 Rómsky kráľ Róbert I. Botoš žije tieto chvíle dnes návštevou Svätého Otca na košickom Luniku IX. Kráľ slovenských Rómov s radosťou oznámil, že sa mu dostalo cti byť medzi pozvanými hosťami, ktorí sa stretnú s pontifikom. Viac sa dočítate TU.

15:00 Počas včerajšej návštevy v dome Betlehem požehnal pápež František ikonu Matky Eucharistie. Požehnanie sa uskutočnilo v čase súkromnej návštevy sestier Matky Terezy a bezdomovcov, ktorým sa sestry venujú.

14:00 Na košickom Lunuku už čakajú na príchod pápeža.

13:33 Pápež František urobil kolečko na Hlavnej ulici v Košiciach a vrátil sa naspäť ku Kňazskému semináru sv. Karola Boromejského, kde ho už čaká pred ďalším programom obed.

13:30 Posledné minúty pred príchodom pápeža Františka do centra Košíc. Atmosféra na mieste je úžasná, ľudia s napätím čakajú na príchod Svätého Otca.

Zdroj: Karol Farkaš

13:16 VIDEO: Dav ľudí v Košiciach prežíva atmosféru návštevy pápeža.

 13:14  Zdravotníci riešili počas utorkového stretnutia s pápežom Františkom v Prešove prevažne kolapsy. Podľa hlavnej operátorky operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) SR Ľuboslavy Pekárovej zdravotné zabezpečenie prebehlo bez problémov.

"Doteraz sme ošetrili približne sedem pacientov. Zvyčajne to boli kolapsy, hypotenzie a dehydratácia. Do zdravotníckeho zariadenia sme nesmerovali žiadneho pacienta, to znamená, že všetko bolo vyriešené na mieste," povedala pre TASR Pekárová.

13:11 Prvé FOTO Pápeža Františka po pristátí v Košiciach: "Dnes ráno na košickom letisku pristál špeciálne upravený Airbus A320 talianskych národných aerolínií Alitalia, ktorý k nám z Bratislavy doviezol pápeža Františka," uviedla facebooková stránka Košice International Airport.

Zdroj: Facebook @KošiceInternationalAirport

13:00 VIDEO Zo zákulisia: Pápež František v papamobile po príchode do Prešova.