Svätý Otec František je od 12. do 15. septembra 2021 na návšteve Slovenska. Navštívil Bratislavu, Prešov, Košice a dnes zavíta do Šaštína. "S Máriou a Jozefom na ceste za Ježišom" - to je motto návštevy pápeža Františka.

Program pápeža na dnes 15. septembra

9:10 Modlitbové stretnutie s biskupmi v Národnej svätyni v Šaštíne
10:00 Svätá omša na otvorenom priestranstve pri Národnej svätyni v Šaštíne - Homília Svätého Otca
13:30 Rozlúčkový ceremoniál na medzinárodnom letisku v Bratislave
13:45 Odlet do Ríma

 FOTO z dnešného dňa NÁJDETE TU >>>

___________________________________________________________________________

!! Online monitorovanie návštevy pápeža bolo ukončené !!

16:00 Let pápeža do Talianska trvá približne dve hodiny. Čoskoro by tak mal pristať na medzinárodnom letisku v Ríme.

14:00 Najdôležitejším odkazom, ktorý pápež František na Slovensku zanechal, je ľudskosť, myslí si bratislavský arcibiskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský. Ako uviedol bezprostredne po jeho odlete, Svätý Otec je človekom v tom najhlbšom slova zmysle. Hovoril o dojatí, vďačnosti a radosti z jeho návštevy.

13:40 Lietadlo pápeža ODLETELO. Pozrite si FOTO z jeho odchodu >>>

13:35 Pápež František nasadol do lietadla, prezidentka Čaputová ešte chvíľku čakala na červenom koberci. Bolo vidno, že je z jeho odchodu smutná a slzy mala na krajíčku.

13:30 Prezidentka Zuzana Čaputová odprevádza pápeža Františka do lietadla. 

Prezidentka sa lúči na letisku v Bratislave s pápežom Františkom.
Zdroj: reprofoto RTVS

13:20 Slovenská aj talianská delegácia je už nastúpená pri pápežovom lietadle a čakajú na rozlúčkový ceremoniál.

Na palubu lietadla, ktorým odletí aj Svätý otec, už nastúpilo niekoľko pápežských ceremoniárov. Prezidentka Zuzana Čaputová sa s hlavou katolíckej cirkvi lúči súkromne, v salóniku. To je dôvod, prečo pápež prišiel skôr na letisko.

13:10 Pápež František už v predstihu prišiel na bratislavské letisko. Čaká ho tam asi tiscíka ľudí, dúfajú, že im ešte naposledy zamáva. 

12:50 Na letisku budú pri odchode pápeža aj zástupcovia ministerstva zahraničných vecí, bratislavský primátor Matúš Vallo a veľvyslanec Slovenskej republiky pri Svätej stolici Marek Lisánsky. 

12:30 Letisko Milana Rastislava Štefánika sa už pripravuje na odchod pápeža. Na mieste sa nachádza už aj prezidentka Čaputová, očakáva sa aj príchod premiéra Eduarda Hegera a predsedu Národnej rady Borisa Kollára.

11:50 Navštevníci teraz musia počkať, kým areál opustí ako prvý pápež. Zároveň organizátori vyhlásili, že každému pri odchode odvzdajú antigénový test na doma.

11:40 Hlava katolíckej cirkvi sa teraz presunie na záverečný ceremoniál na medzinárodné letisko v Bratislave, ktorý je naplánovaný na 13:30.

11:30 Na záver omše dal František pápežské požehnanie. "Drahí bratia, sestry, nastal čas rozlúčiť sa s vašou krajinou. Pri tejto eucharistii som vzdával Bohu vďaky za to, že mi umožnil prísť medzi vás, ako aj za to, že som mohol ukončiť svoju púť v nábožnom objatí vášho ľudu, spoločným slávením dôležitého náboženského i štátneho sviatku vašej patrónky, Sedembolestnej Panny Márie," povedal pápež zhromaždeným veriacim.

"Ďakujem aj všetkým, ktorí rozličným spôsobom spolupracovali, predovšetkým modlitbou, a s radosťou opätovne pozdravujem členov a pozorovateľov Ekumenickej rady cirkví, ktorí nás poctili svojou prítomnosťou. Nosím vás všetkých v srdci, ďakujem všetkým," doplnil pápež.

11:15 Mnoho veriacich sa do areálu nakoniec vôbec nedostalo. Omšu so Svätým Otcom tak pozerajú len spoza plota. Oragnizátori ich však nechceli o zážitok ochudnobniť, sväté prijímanie im tak rozdávajú aj mimo areálu. FOTO >>>

11:00 Bratislavský arcibiskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský sa na záver svätej omše v Šaštíne poďakoval Svätému Otcovi Františkovi za jeho apoštolskú cestu na Slovensku. Vyjadril mu vďaku, že slávil v stredu najsvätejšiu Eucharistiu na slávnosť Sedembolestnej Panny Márie – patrónky Slovenska. Poukázal na to, že pápež v mnohých opäť nanovo zapálil oheň viery a teraz bude už len na nás, ho udržať.

11:50 Desiatky kňazov vyšlo medzi ľudí a rozdávajú hostie - oplátky.

10:40 Na slávnosť Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, prišlo na svätú omšu so Svätým Otcom Františkom do Šaštína viac ako 50 000 ľudí. Informoval o tom prípravný tím návštevy pápeža Františka na Slovensku.

10:30 Panna Mária je pre slovenský národ vzorom viery, ktorá kráča po ceste a nie je statická. Vyhlásil to pápež František počas homílie, ktorú predniesol v stredu počas sv. omše v Šaštíne. Poprosil Slovákov, aby zostali na ceste. Dnešné Slovensko zároveň podľa pápeža potrebuje prorokov, ktorí svojím životom ukážu krásu Evanjelia a nastoľujú dialóg. Pápež tiež vyzýva k súcitnej viere, ktorá je solidárna s núdznymi.

10:00 Oficiálne sa začína omša v Šaštíne, ktorú doprevádza 150-členný zbor. Pápež František má oblečené rúcho z dielne slovenskej umelkyne.

9:40 V Šaštíne je už aj prezidentka Zuzana Čaputová. Prítomní sú aj viacerí vrcholní predstavitelia vlády. Pre kolóny a problémy s dopravou čakajú na vstup ešte stovky ľudí. POZRITE SI FOTO >>>

VIDEO "Meškajúcich" najprv do areálu pustiť nechceli, nakoniec im to však povolili. 

9:25 Pápež František sa už nachádza v areáli. 

9:20 Slávnosť s pápežom sa dnes bude konať v latinskom jazyku. Jednotlivé čítania a čítanie z Evanjelia podľa Lukáša bude prednášané po slovensky. Modlitba veriacich bude po slovensky, anglicky, nemecky, maďarsky a rómsky, nasledovať bude požehnanie rodín. Na záver svätej omše pozdraví pápeža bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský a ľud pozdraví aj Svätý Otec.

9:10 Pápež v papamobile už prechádza ulicami mesta Šaštín. Niektorí ľudia nestihli prísť ani do areálu, na pápeža tak budú môcť pozerať jedine z poľa. Pred svätou omšou, na ktorej odznie homília od hlavy katolíckej cirkvi, sa stretne pápež ešte s biskupmi.

Pápež František už je v uliciach mesta Šaštín.
Zdroj: reprofoto RTVS

9:00 Brány by sa mali v túto chvíľu zatvárať. V radoch však stoja stále stovky ľudí a niektorí ešte na poslednú chvíľu dobiehali. 

8:55 Len pár mnút pred zatvorením ciest a brán do areálu stále prichádzajú davy ľudí.

8:40 Stovky veriacich ešte smerujú z parkovísk k vstupným bránam. Pri vstupoch do jednolivých sektorov sú ešte stále dlhokánske rady. Na vstup zostáva posledných 20 minút."Odišla som z domu ráno o 5 a ešte ani nie som v areáli," hovorí Mária, ktorá stojí v rade a dúfa, že sa vôbec stihne dostať dovnútra.

POZRITE SI AJ ĎALŠIE FOTO >

Pár minút pred zatvorením brán do jednotlivých sektorov v Šaštíne, ľudia stoja v dlhých radoch.
Zdroj: mz

8:30 Na pápeža Františka sa prišiel pozrieť Igor Matovič aj ďalší politici.

8:25 Svätá omša sa na otvorenom priestranstve pri Národnej svätyni v Šaštíne začne o 10.00 hod. Ešte predtým by mal mať pápež modlitbové stretnutie s biskupmi v Národnej svätyni v Šaštíne. Na vstup do sektorov zostáva ešte približne 35 minút.

8:20 Na vjazde do Šaštína-Stráží z Borského Mikuláša je aktuálne zdržanie 30 minút, zo Senice je zdržanie 40 minút. Policajti odporúčajú na príjazd do Šaštína použiť trasu Holíč - Petrova Ves, tam sa zdržíte asi 20 minút.

8:10 Podľa našich informácii zostali niektorí ľudia čakať pred bránami do sektorov. Dnu sa zatiaľ nedostali kvôli systémovým chýbam.

7:50 Cestu v smere Kúty – Šaštín-Stráže už polícia úplne uzavrela.

7:40 Pri vstupoch do sektorov sú metrové rady. Pozrite si FOTO >>>

7:30 V okolí Šaštína sa tvoria obrovské kolóny (Zelená vlna RTVS). Vzhľadom na dopravnú situáciu na cestách organizátori upravili vstup do sektorov a návštevníci svätej omše môžu vstupovať do sektorov  o hodinu dlhšie, až do 9.00 hod. 

  • Na vjazde do Šaštína-Stráží z Borského Svätého Jura, zdržanie 30 minút.
  • V Hrašnom v smere na Myjavu v opravovanom úseku, zdržanie 20 minút.
  • Na vjazde do Šaštína-Stráží z Kútov, zdržíte sa 15 minút.
  • Na vjazde do Šaštína-Stráži zo Senice. zdržanie viac ako hodinu.
  • Na vjazde do Šaštína-Stráží z Borského Mikuláša, zdržanie takmer hodinu.

7:20 Ľudí tesne pred Šaštínom otáčajú na záchytné parkovisko do Petrovej vsi. 

Ľudia musia ísť do Šaštína z okolitých obcí, kde sú záchytné parkoviská.
Zdroj: mz

7:10 Obrovské rady sú aj pri vstupných bránach.

7:05 Polícia upozorňuje ľudí, aby si vstup nenechávali na poslednú chvíľu a prišli v predstihu. Treba totiž počítať so zdržaním na príjazdových cestách. Zhustená premávka je v týchto chvíľach najmä zo smeru od Senice."Odporúčame využiť iné príjazdové trasy. Od Holíča na Petrovu Ves, od Kútov na obec Čáry. Od Trnavy využiť cestu cez Bukovú, Prievaly, Plavecký Mikuláš, Lakšársku Novú Ves a Borský Mikuláš. Od Malaciek odporúčame použiť aj cestu v smere Sekule, Borský Svätý Jur a Šaštín – Stráže," upozorňila hovorkyňa polície Denisa Bárdyová.

7:00 Na mieste je v skorých ranných hodinách chladno, aktuálne ukazuje teplomer len 14 stupňov. Anna, ktorá stojí hneď v prvom rade, pricestovala z malej dedinky blízko pri Hlohovci o pol 5 ráno. Na otázku, či jej nebola zima, prikývla: "Ešte stále mi je zima," zasmiala sa. Jej menovkyňa, ktorá stále o pár miest vedľa, prišla už o pol 2 v noci. "Bola zima, ale boli sme naobliekaní. A hlavne, to stojí zato," dodala. 

6:20 Ľudia už začínajú vo veľkom prichádzať. Miesta v sektoroch treba zaujať totiž najneskôr do 8.00. Následne príjazdové aj prístupové cesty uzavrú, takže sa viac nebude možné dostať do areálu.

6:00 Omša s pápežom sa začína dnes o 10:00. Prví ľudia však začali prichádzať už včera o 22.00, kedy otvorili vstupné brány. 

Pozrite sa, ako to tam vyzeralo v noci >>>

Prečítajte si tiež: