Príspevky plné "skrytej" nenávisti, propagovanie ruskej ideológie i popieranie covidu a urážanie prezidentky. Presne tak by sa dali nazvať príspevky poslanca Ľuboša Blahu, ktorému spoločnosť Meta zablokovala profil na sociálnej sieti Facebook iba pred pár dňami.

Mnohí to očakávali a nakoniec sa tak aj stalo. Teraz prišiel na rad aj kontroverzný Kulturblog. Za webom plným dezinformácií a nenávisti stojí občianske združenie, ktorého členmi sú aj Milan Mazurek či Ján Pastuszek - ten bol v minulosti obvinený zo zločinu rozširovania extrémistického materiálu páchaného po dlhší čas a verejne.

"Profil Ľuboša Blahu a Kulturblogu boli dlhodobo príklady profilov, ktoré šírili škodlivý obsah, od extrémizmu, nenávisti a dezinformácii. Aj keď takýto obsah nedovoľuje uverejňovať, profily dlhé roky fungovali a čelili len občasnej penalizácii," povedal Gabriel Tóth, odborník na komunikáciu.

Kulturblog, ktorý na Facebooku sledovalo vyše 60 000 ľudí už v minulosti totižto problém so sociálnou sieťou mal. Stránku im v minulosti zrušili kvôli tomu, že web podporoval politickú stranu ĽSNS bez toho, aby sa ku tomu verejne hlásili. Ide o porušenie pravidiel.

Ide o tretíkrát, kedy im stránka bola zrušená. Kulturblog sa však medzitým preorientoval na politickú stranu Republika.

Podľa Gabriela Tótha je politika Facebooku veľmi netransparentná a proti škodlivému obsahu zasahuje nesystematicky. "Facebook preto zostáva miestom, kde sa extrémistom a nenávisti dobre darí - napríklad Uhrík či Mazurek, ktorých profily sú v TOP 10 slovenských politikov z pohľadu interakcií, ale aj ďalšie desiatky a stovky podobných profilov, slovami klasika, nikam neodchádzajú," reaguje Tóth.

Podľa jeho slov je nereálne očakávať, že Facebook dokáže zrazu vymáhať plošne svoje pravidlá. "Stačí sa pozrieť na akúkoľvek nemoderovanú diskusiu. Potreboval by na to len na Slovensku tisícky moderátorov obsahu, má ich pár."

Anketa
Sledovali ste Kultublog?