Správa, ktorú v sobotu vydalo ministerstvo životného prostredia, vyvolala v Podhájskej emócie. Kúpalisko podľa nej zatajovalo pred verejnosťou zvýšenú radioaktivitu v geotermálnej vode. „Vec je o to závažnejšia, že niektoré rádioaktívne prvky sú vo vode z vrtu v Podhájskej prítomné v takom rozsahu, ktorý viacnásobne prekračuje zdravotné limity,“ informoval rezort životného prostredia.

Úrad verejného zdravotníctva však tvrdí, že došlo k dezinterpretácii faktov. Podľa hovorkyne Daše Račkovej sa informovalo o rádiologických ukazovateľoch pre vodu určenú na pitie a nie pre podzemnú geotermálnu vodu. „Pri týchto ukazovateľoch je to potrebné zohľadniť, aby nedošlo k nesprávnej interpretácii výsledkov stanovenia,“ vraví Daša Račková.

Hovorkyňa ďalej tvrdí, že prítomnosť rádioaktívnych prvkov v termálnych vodách je prirodzená a závisí od geologického podložia, z ktorého sa získava. „Chceli by sme upokojiť verejnosť a uviesť, že ani v prípade pobytu ľudí v termálnom kúpalisku a náhodného požitia termálnej vody z kúpaliska z uvedeného vrtu sa nepredpokladá ohrozenie ich zdravia,“ doplnila.

Na margo rádioaktivity v termálnej vode v Podhájskej sa vyjadril aj Viktor Goliáš z Ústavu geochémie, mineralógie a nerastných zdrojov z Karlovej Univerzity v Prahe. „Z hľadiska minerálnych vôd, ku ktorým Podhájska určite patrí, je rádioaktivita vnímaná ako pozitívna zložka, ktorá pôsobí biopozitívne a liečivo. Panika je určite zbytočná,“ povedal pre TV Markíza.

Priepastné rozdiely medzi Podhájskou KEDYSI a TERAZ nájdete v našej galérii!

Uzavreté termálne bazény majú naopak veľmi negatívny vplyv na miestne podnikanie. Práve tie boli totiž lákadlom pre českých turistov, ktorí Podhájsku teraz nenavštevujú. „Tisícpäťsto ľudí a ich päťsto deti sa pomaličky dostávajú na úplnú mizinu. Boli sme sa tam pozrieť a zistili sme, že je to naozaj tak. Musia predávať nehnuteľnosti, autá a cennosti, aby prežili,“ povedal generálny tajomník Aliancie slovenskej gastronómie Andrej Kasas.

Kasas preto ministerstvo životného prostredia žiada, aby do správy doplnilo konkrétne informácie, v čom geotermálna voda prekročila zdravotné limity alebo ako plánuje odškodniť obyvateľov a podnikateľov.

„Ministerstvo životného prostredia vníma, že podvody a dlhoročné nezákonné postupy dosiaľ presne neurčených osôb spôsobili v Podhájskej ťažkosti a straty poctivým podnikateľom,“ povedala Jana Žjak z Odboru komunikácie ministerstva životného prostredia. Komisia na schvaľovanie množstva čerpania podzemných vôd preto podľa nej zasadne ešte tento mesiac.

Anketa
Mal by minister životného prostredia čím skôr rozhodnutie podpísať?