Ľudia sa vysmievajú z typu písma, ktoré pripomína značku susedného štátu a je vraj detské. Taktiež kritizujú, že slovenský znak na tabuľke je malý a nevýrazný. To podľa dopravného analytika Jána Bazovského môže súvisieť s tým, že rezort vnútra zrejme nevlastnil práva na vizuál pôvodnej značky a musel sa vytvoriť nový. Celkovú zmenu však oceňuje.

Bazovský zdôraznil, že novými evidenčnými číslami sa ruší dvojkrokový prepis vozidla. Kompletný prepis aj s vydaním nových dokladov bude možné urobiť na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte, pričom v prípade potreby sa budú doklady aj tabuľky zasielať kuriérom.

FOTKY nových tabuliek s EČV nájdete v GALÉRIÍ>>>

„Evidenčné čísla sú po novom viazané na vozidlá, nie na ich majiteľov. Pri kúpe nového vozidla sa vygeneruje EČV, ktoré na vozidle môže ostať do konca životnosti,“ dodalo ministerstvo vnútra.

Najväčšou novinkou, ako vysvetlil rezort vnútra, je zmena používaného fontu písma a zjednotenie farebnosti takmer všetkých tabuliek na čierno-bielu. Jedinou farebnou výnimkou sú tabuľky pre elektromobily, ktoré majú zelené písmená a číslice na bielom podklade.

Dizajn bol vytvorený na pôde Katedry vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarného umenia v Bratislave. Nový font písma nahradil doteraz používané písmo, ktoré vraj nespĺňalo požiadavky na čitateľnosť najmä za zníženej viditeľnosti a ani na automatizované spracovanie čísiel z tabuliek pri práci polície.

Článok pokračuje na druhej strane!