Detský čin roka ocenil tie najstatočnejšie skutky, ktoré sa diali po celom Slovensku. Vnímavosť a dobrota tých najmenších dokáže vytvoriť aspoň o kúsok lepší svet. Svet, v ktorom si ľudia pomáhajú, nezatvárajú oči pred problémami, neutekajú preč, keď ich niekto potrebuje. Detský čin roka nie len oceňuje odvahu detí, ale ukazuje nám, že ešte stále jestvuje dobro a dobrí ľudia.

Do 17. ročníka sa zapojilo 100 slovenských základných škôl, z ktorých výberová komisia OZ Detský čin roka vybrala 35 nominácií, v kategóriách: Záchrana života, Pomoc v rodine, Pomoc rovesníkom, Pomoc iným ľuďom, Pomoc prírode, Dobrý nápad , cena Sašky Fischerovej – Malý Veľký čin a cena Ľudiaľuďom.sk. Z nominácií potom komisia a detská porota vybrala osem výhercov.

Katarína Vizová získala ocenenie za pomoc Ľuďom. O svoju susedku Katku, ktorá jej nehradila babičku sa starala až do úplného konca. Už svojej babke zvykla Katarínka často pomáhať, chodila s ňou na nákupy, na prechádzky, robila jej spoločnosť. Po jej smrti sa veľmi zblížila s babkinou kamarátkou Katkou, ktorá bývala vo vedľajšom vchode. Aj jej začala so všetkým pomáhať a keď prestala vládať chodiť, starala sa o ňu aj na lôžku. Umývala ju, prebaľovala, nakupovala jej, spestrovala jej inak nudné dni preležané v posteli. Keď prišlo nevyhnutné a babka Katka musela odísť do nemocnice, Katarínka to len veľmi ťažko znášala. Už prešlo niekoľko mesiacov od smrti najobľúbenejšej susedky, ktorá sa stala skutočnou babičkou pre Katarínku aj jej brata. Prázdno, ktoré po nej zostalo sa dá len ťažko zaplniť. Katarínka sa nebála pomôcť staršiemu človeku a vďaka nej boli aj posledné dni v živote Katky naplnené láskou a podporou. (ZŠ Zlatá 2, Rožňava)

Toto je len jeden z množstva krásnych detských príbehov. Každý z nich je jedinečný a prináša dobro do života detí aj dospelých.