Pomocnú ruku podali nemocnici hneď traja kapucíni. Dvaja kňazi - Anton Majerčák a Vladimír Polák a len dvadsaťšesťročný študent Matej Zbranek. „My sme si jednoducho s bratmi povedali, že chceme a ideme pomôcť. Neviem či „pomáham“ ľuďom ja alebo v istom zmysle oni „pomáhajú“ mne,“ hovorí Matej.

„Keď vidím pacientov na tomto oddelení, tak vidím realitu. Každý človek potrebuje blízkosť druhého a hlavne nebyť sám. Myslím si, že by si asi každý chorý želal, aby bol pri ňom niekto z blízkych a pomáhal mu nielen vo veciach starostlivosti o neho, ale aj veľmi jednoducho - svojou vlastnou prítomnosťou, ktorá je, podľa mňa, pre chorého nad zlato,“ dodal mladý kapucín Matej.

Michal Zbranek (26) je kapucín a pomáha na covid oddelení
Zdroj: Martina Pavliková

Práca vo zvolenskej nemocnici na mimoriadne náročnom covidovom oddelení však nie je len o duchovnej podpore. Kapucíni pomáhajú všade tam, kde je to potrebné. Roboty je tu vždy dosť a každá ruka je tu dobrá. Prirodzená je teda otázka. Ako to zvládate?: „Je to služba. S bratmi sa počas večerov stretávame a spoločne zdieľame prežitý deň v službe. Vnímame našu vlastnú krehkosť a mnohokrát zotrvávame spoločne v bázni nad prežitým časom v nemocnici, ktorý nie je pre nás vždy ľahký. Napriek tomu vnímame túto službu veľmi pozitívne,“ dodal Matej.

TU si pozrite, aká zlá je momentálne situácia v nemocniciach!

Pozitívne však vníma prítomnosť kapucínov na oddelení aj vrchná sestra jedného z covidových oddelení, Katarína Liptáková. „Naši traja pomocníci sa plnohodnotne zaradili do ošetrovateľského procesu. Odložili rúcho a obliekli si tak, ako každý pracovník na našom oddelení, jednorazové oblečenie, založili si ochranné pomôcky a vydali sa za pacientmi. Pacientom pomáhajú pri každodenných činnostiach ako je toaleta, umývanie zubov, holenie, polohovanie, jedenie,“ povedala.

Podľa Liptákovej, dvaja kňazi so študentom Matejom prácu zvládajú s neuveriteľnou odhodlanosťou a pokorou. „Naši kňazi, ako ich familiárne voláme, vnášajú na oddelenie možnosť vyrozprávať sa a posťažovať sa. Niekedy vypočuť si toho druhého a na chvíľu sa zastaviť vie pomôcť viac než podanie lieku. Preto im chcem touto formou poďakovať, že nám každý deň pripomínajú ľudskosť, úsmev, radosť a my ju máme možnosť darovať ďalej pacientom,“ dodala.

Anketa
Páči sa vám, že kapucíni išli pomáhať do nemocnice?