Z času na čas totiž zvieratko vybehne z lesa a miestni z okolitých domov žasnú údivom. Snehobiele zviera svieti už z diaľky. „Chodí sem, je to naša celebrita. Vyhrievajú sa na tu slnku a spásavajú oziminu,“hovoria domáci. Podľa poľovníkov je stretnutie s laňou-albínom nevšedné a nepodarí sa každý deň. „Albíni v prírode sú rarita. V našich končinách sú albínmi najmä diviaky,“ povedal Ján Drha z poľovníckeho združenia Soblahov.

Podľa neho je biele sfarbenie skôr anomália a nepatrí do chovu. „V budúcnosti to môže byť skôr problémom,“dodal J. Drha.

Zatiaľ čo biele sfarbenie môže byť vo voľnej prírode problém, v zajatí ide o obrovskú raritu. Korytnačky, tigre či levy lákali do zoologických záhrad po celom svete množstvo zvedavcov. Poľovníci v minulosti verili, že kto zastrelí albína, prinesie to dotyčnému smolu, ale kto bielo sfarbené zviera uvidí, prinesie mu to naopak šťastie. Vďaka svojmu bielemu sfarbeniu to však už platiť nemusí, a albín vo voľnej prírode môže byť nielen terčom svojich prirodzených predátorov, ale najmä človeka. Ako vzácna a netradičná trofej.

plachý „albín“ z lesov neďaleko Bánoviec nad Bebravou je miestnou celebritou
plachý „albín“ z lesov neďaleko Bánoviec nad Bebravou je miestnou celebritou
mm

Mohlo by vás zaujímať: