Je to presne osemnásť rokov, čo si Mária priniesla z nemocnice vytúženého Branka. Jej prvorodený syn prišiel na svet po bezproblémovom tehotenstve a v termíne nekomplikovaného pôrodu. Akurát rodičom sa nepozdávalo, že chlapček zle reaguje na svetlo a najradšej je v tme alebo v šere. Kolotoč vyšetrení napokon ukázal, že batoľa má vrodený obojstranný sivý zákal!

Mária Šarossyová urobila nevídaný krok. Kvôli svojim dvom postihnutým deťom založila rehabilitačné centrum.
Mária Šarossyová urobila nevídaný krok. Kvôli svojim dvom postihnutým deťom založila rehabilitačné centrum.
Zdroj: Picasa

Choroba bola, žiaľ, v takom štádiu, že ak mu lekári chceli zachrániť aspoň zvyšky zraku, museli vtedy polročnému chlapčekovi odstrániť vnútroočné šošovky. Počas zákroku Branko prestal dýchať. Zle reagoval na niektoré zložky narkózy a niekoľko minút ostal bez kyslíka.

„Operačný tím ho v poslednej chvíli zachránil a o dva týždne operáciu očiek zopakoval. Tentoraz synček prestal dýchať pri prevoze zo sály a prišli ďalšie minúty bez kyslíka. Jeho vôľa žiť však bola neuveriteľne silná. O dva týždne sme z nemocnice mohli ísť domov,“ spomína si Mária Šárossyová. Boli to dovtedy najťažšie chvíle jej bytia, lenže život mladej Prešovčanky sa čoskoro zamotal oveľa viac.

Nechodí a nerozpráva

Pooperačné vyšetrenia ukázali, že Branko má degeneratívne ochorenie mozgu, ďalšie veľké zdravotné ťažkosti a ostane navždy prakticky slepý. „Podľa neurologičky sa so svojím postihnutím nemal dožiť prvých narodenín. My sme sa však nevzdávali a tak podstúpil dvanásť zložitých operácií a nespočetne rehabilitácií a terapií. Napriek zlým prognózam v januári dovŕšil dospelosť,“usmeje sa pani Mária.

Dvadsaťštyri hodín denne je Branko odkázaný na pomoc iných.
Dvadsaťštyri hodín denne je Branko odkázaný na pomoc iných.
Zdroj: Ján Dzúr

Napriek snahe okolia dnes však Branko nevidí, nechodí, nerozpráva, nosí plienky, sám v ruke neudrží lyžičku. Dvadsaťštyri hodín denne je odkázaný na pomoc iných. „Nič z toho, čo sme pre syna urobili, nám neprišlo zbytočné,“ pokračuje. Štyri roky po Brankovom narodení opäť otehotnela. S manželom Stanom akurát prechádzali vyšetreniami v Ústave dedičných metabolických porúch v Prahe.

„Zo štvorstranovej správy sme sa dozvedeli len to, že z genetického hľadiska je všetko v poriadku. Mohli sme sa ešte obrátiť na odborníkov Berlíne, ale tieto testy by sme už finančne neutiahli,“ hovorí. Počas druhej gravidity sa napriek ukážkovému tehotenstvu bála, že opäť porodí hendikepované dieťa.