V rámci podujatia „Nájdite sa… so zvieratkom z útulku“, ktoré organizuje Aliancia združení na ochranu zvierat a združenie Zvierací ombudsman, si v sobotu psíky z deviatich útulkov na celom Slovensku našli nový domov. Pri tejto príležitosti sa odovzdávali aj ceny Animal Hero Slovakia. Jednu si zaslúžila aj Lenka, mama dvoch zdravých detí a jedného vážne chorého chlapčeka. Aja napriek tomu, že má dve práce, aby pomohla svojej rodine. Napriek tomu v sebe eštenašla silu, aby zabojovala o život ťažko chorého koňa, ktorý už smeroval na bitúnok.

Osemročná Baška namáhavo pracovala ako ťažný kôň. Keď si v lese vážne poranila nohu a začala chradnúť, majiteľ sa rozhodol, že sa jej rýchlo zbaví. „Chcel sumu, ktorá by sa vyrovnala živej váhe mäsa,“ povedala Lenka. Aby kobylu zachránila pred porážkou, musela si požičať tisíc eur. Spolu s liečbou a ďalšími nákladmi sa jej dlh vyšplhal na takmer dve tisícky.

Kobylu Bašku Lenka s dcérou zachránili v poslednej chvíli.
Kobylu Bašku Lenka s dcérou zachránili v poslednej chvíli.
Zdroj: zvieraciombudsman.sk

Našťastie, všetko nemusela zvládnuť sama. Pomohla celá rodina, ale najmä dcéra Nina, ktorá dvakrát za deň cestovala 20 kilometrov autobusom, aby mohla kobylku nakŕmiť, napojiť a podať jej lieky. „Baška bola na začiatku veľmi agresívna. Kopala, hrýzla, jednoducho sa bála ľudí,“ spomína Lenka. Dnes si kobylka už spokojne behá a užíva život.

S ľudskou krutosťou sa stretla aj deviatačka Katka. Tá po ceste do školy našla na plote zavesenú igelitku, v ktorej boli ešte slepé mačiatka. Ani na sekundu nezaváhala. Vzala ich do školy a cez prestávky ich tajne kŕmila kozím mliekom, ktoré zohrievala na vlastnom tele. „Odjakživa sme mali doma zvieratká, takže som na ne zvyknutá. Od začiatku mi bolo jasné, že ich musím zachrániť,“hovorí deviatačka.

To, čo je pre aktérov týchto príbehov úplne prirodzené, niektorí stále nechápu. Už aj na Slovensku pritom od vlaňajšieho septembra platí zákon, že zviera nie je vec. „Mnohí zabúdajú, že praktiky, na aké sme zvyknutí na dedinách, už nie sú legálne. Riešením nechceného potomstva môže byť jedine kastrácia alebo adopcia,“ vysvetľuje zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová.

Aj tento psík si vďaka projektu
Aj tento psík si vďaka projektu "Nájdite sa" našiel nový domov.
Zdroj: Miroslav Miklas