Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) žiadal pre primátora Malaciek a podnikateľa Mária Longauera väzbu z obavy, že budú ovplyvňovať svedkov a pokračovať v trestnej činnosti.

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici však ešte minulý štvrtok prepustil oboch mužov zo zadržania na slobodu, keďže nekonštatoval dôvody väzby. Rozhodnutie nebolo právoplatné, prokurátor podal sťažnosť, prípad sa tak presunul na Najvyšší súd.

Ten dnes rozhodol, že obvinení zo zločinu prijímania úplatku, nepôjdu do väzby a budú stíhaní na slobode. Senát najvyššieho súdu tak rozhodol na svojom verejnom zasadnutí, keď zamietol sťažnosť prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu v (ŠTS) Pezinku, ktorý dvojicu do väzby nezobral.

Primátora Malaciek Juraja Říhu obvinila NAKA z prijímania úplatku.
Primátora Malaciek Juraja Říhu obvinila NAKA z prijímania úplatku.
Zdroj: Ján Krošlák

Juraj Říha odmieta, že by sa dopustil akéhokoľvek korupčného správania a je presvedčený, že obvinenia voči jeho osobe boli vykonštruované. Je presvedčený, že išlo o snahu zdiskreditovať jeho osobu so snahou zbaviť ho postu primátora Malaciek. Obvinený Mário Longauer sa pre médiá odmietol vyjadriť.

 "Samozrejme, rešpektujem dnešné rozhodnutie súdu. Budem ďalej pokračovať v práci v prospech Malačanov a Malaciek. Ako ste počuli, mne nie je kladené za vinu, že by som mal zobrať nejaké úplatky vo forme peňazí, ale vykonštruované obvinenie voči mne nesúvisiace ani i s tým konaním, ktoré tu bolo dnes uvedené. Bol som tým, ktorý sa začiatkom marca obrátil o pomoc na tento štát, pretože som rozplietol organizovanú skupinu s väzbami na políciu v Malackách. Urobil som a konal som tak, ako by  mal konať každý jeden politik na Slovensku," uviedol médiám obvinený starosta.

Primátora Malaciek a Mária Longauera obvinil vyšetrovateľ NAKA z prijímania úplatku po tom, ako ich zadržal počas protikorupčnej akcie Staviteľ. Podľa polície mal začiatkom roka zástupca mesta Malacky ponúknuť cez sprostredkovateľa úplatok developerskej spoločnosti. V tomto prípade nešlo o peniaze, ale o "výmenný obchod". "Developer čakal na vydanie kolaudačného rozhodnutia v prípade jeho bytového domu. Všetky zákonom stanovené podmienky splnil. Napriek tomu mal zástupca mesta developerovi ponúknuť bezproblémové a urýchlené kolaudačné rozhodnutie za splnenia ešte jednej podmienky," spresnila polícia.

Obvinený primátor Malaciek Juraj Říha na Najvyššom súde.
Obvinený primátor Malaciek Juraj Říha na Najvyššom súde.
Zdroj: Karol Farkaš

Za vydanie kladného stanoviska mal na oplátku žiadať, že developer svojím vplyvom zabezpečí na okresnom dopravnom inšpektoráte vydanie kladného stanoviska v prospech mesta Malacky v súvislosti s výstavbou multifunkčnej haly mestom, napriek nesplneniu zákonných podmienok. V prípade dokázania viny hrozí obom mužom trest odňatia slobody na päť až 12 rokov.