Problémom má byť budova

Priestory, v ktorých sídli Kunsthalle, patria Národnému osvetovému centru (NOC) a Kunsthalle je v nich len nájomníkom. O pláne ministerstva kultúry na vznik kreatívneho centra namiesto Kunsthalle sa medzi výtvarníkmi a kurátormi šepkalo už dlhšiu dobu. Umelci si to však nechceli pripúšťať a nekompromisné vysťahovanie považovali len za nepodarený žart.

Riaditeľka nič netušila

Prekvapená riaditeľka Nina Verbanová ostala naozaj v šoku. O tomto pláne ju oficiálne nikto neinformoval. S verdiktom, že je naozaj pevne rozhodnutné, prišiel až denník Sme.

Umelci sú nahnevaní

„Považujem to za neskutočné barbarstvo aj voči odbornej a kultúrnej obci, aj všeobecne k národu,“hovorí o situácii okolo Kunsthalle aj výtvarník Erik Šille. „Kunsthalle, ktorý je ako jediný priestor na Slovensku platený z verejných zdrojov, a ktorý sa venuje súčasnému umeniu, nemá už dlho pevnú pôdu pod nohami. Stále je v provizóriu pod správou SNG, čo nie je najšťastnejšie riešenie. No vždy je to lepšie, ako keby tam malo byť kreatívne centrum,“myslí si Šille.


Doposiaľ malo ministerstvo kultúry tvrdiť, že sú otvorení debate o osamostatnení Kunsthalle Bratislava. Keďže dnes rozmýšľajú, že ich o dva roky presťahujú do SNG, ukazuje to skôr na to, že táto otázka nie je na programe dňa, informovalo sme.sk. „Dohoda s ministerstvom bola jasná a mnohokrát verejne komunikovaná z oboch strán: administratívne začlenenie Kunsthalle Bratilsva pod SNG je dočasné riešenie, kým sa nájde možnosť Kunsthalle osamostatniť. Od začiatku zastávame názor, že sú to dve samostatné inštitúcie s rozdielnym záberom, ktoré sú legitímnymi zástancami potrieb výtvarného života v rámci kultúrnej scény,“ vysvetľuje Národná galéria na skutočnosť, že sa s Kunsthalle môžu ocitnúť pod jednou strechou.