Ešte stále mnohí ľudia nevedia, že sa dvorný fotograf skupiny The Beatles, Dežo Hoffmann, narodil na strednom Slovensku, konkrétne v historickej Banskej Štiavnici. Práve preto sa súčasní majitelia nehnuteľnosti, kde v minulosti Hoffmann žil, rozhodli vytvoriť múzeum venované jeho životu a tvorbe.

Fotky rodného domu nájdete v galérii:

Po dvanástich rokoch rekonštrukcií pôvodnej ruiny, bratia Michal a Šimon Martin Šafaříkovci priestory tohto vyše 250. ročného remeselníckeho domu sprístupnili aj verejnosti. Ich primárnym zámerom bolo vytvoriť múzeum Deža Hoffmanna s jeho fotografiami i osobnými predmetmi, ktoré získali z rôznych zdrojov.

“V  tomto dome nájdete jeho výnimočné fotografie rôznych kapiel, viaceré publikácie, veľkoformátové fotografie z rekonštrukcie domu a tiež ukážku starých fotoaparátov, ktorú plánujeme rozšíriť. Nachádza sa tu tiež fotografia, na ktorej je Don Airey, klávesák zo skupiny Deep Purple. Toho zvečnil Hoffmann ešte v roku 1974 a sám navštívil tento dom pred niekoľkými rokmi,” hovorí Šimon Martin Šafařík s tým, že samotné exponáty získavali rôzne.

Dokonca im prisľúbila pomoc aj dcéra Deža Hoffmanna Dolores, ktorá v súčasnosti žije vo Veľkej Británii. Súčasťou domu sú okrem pamätnej izby aj dva apartmány určené na ubytovanie s kapacitou 7 osôb a tiež banská štôlňa z roku 1600 s dĺžkou asi 15 metrov.

Kto už navštívil tento dom, si prečítajte na ďalšej strane: