Darmo, že väčšina ľudí je doma a zásielky si môže vyzdvihnúť od poštového doručovateľa. Na toto môžete na istý čas zabudnúť. Po novom každý dostane do schránky oznámenie o uložení doporučenej zásielky. Tá bude uložená na pobočkách pošty. A budete si musieť ísť po ne na poštu. Dôvodom je hrozba koronavírusu.

No a to nie je všetko. Počas víkendov budú všetky pošty na celom Slovensku zatvorené, aj tie v nákupných centrách. Až do odvolania. 

Aj pošty v nákupných centrách zostanú počas víkendov až do odvolania zatvorené.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN

Práve v týchto dňoch pritom obce a mestá doručujú platobné výmery na dane a poplatky vo forme doporučených zásielok. Napríklad mesto Prešov odoslal 20-tisíc úradných zásielok. “Iba naša obec ich poslala tisíc. To za čo sme dali 2,20 eur za kus? Teraz mi volajú ľudia, že čo sme im posielali a že na poštu nejdú, lebo sa boja. Pritom neprevzatie sa považuje za doručené a tak sa z občanov stanú neplatiči,” vraví starosta obce Kvakovce (okres Vranov nad Topľou) Radovan Kapraľ.

Podľa neho práve v týchto dňoch sa na poštách vyplácajú sociálne dávky a je tam najväčšie riziko nákazy. “Vedenie pošty sa asi zbláznilo. Na jednej strane ľuďom prízvukujeme, aby boli doma v karanténe a na druhej ich voláme na poštu, kde je semenisko nákazy,” hnevá sa. 

Nechápe logiku takéhoto opatrenia, keďže poštárky aj tak chodia roznášať obyčajnú poštu či dôchodky: “Práve v tejto dobe je potrebné si pomáhať. Veď poštárka vôbec nemusí chodiť po bytovke. Zazvoní ľudia prídu ku vchodu a podpíšu sa vlastným perom. Teraz sa všetci majú ísť nakaziť na pobočky pošty, kde sa vyplácajú dávky?”

Ako to vysvetľuje vedenie pošty?

Špecialistka pre styk s verejnosťou Slovenskej pošty Eva Rovenská obhajuje tento krok tým, že denne doručujú tisíce zásielok po celom Slovensku. “Naši zamestnanci na pobočkách ako aj v  teréne prichádzajú do kontaktu s miliónmi obyvateľov. Minimalizovanie kontaktov s obyvateľmi je jedno zo zásadných dôvodov úpravy doručovania niektorých zásielok a to podľa usmernenia regulačného úradu,” dodala. 

Prečítajte si tiež: