Unikátny bicykel je vypracovaný do najmenších detailov. Z prútia uplietol aj kolesá, blatníky, riadidlá s brzdou, svetlo s dynamom, kapsičku na náradie, hustilku či klaksón. Kostra bicykla je z dreva opletená prútím. Jeho hmotnosť je okolo päť kilogramov.

„Najťažšie bolo urobiť kolesá, aby vyzerali reálne. Jedno mi zabralo deň práce,“ hovorí Miro. Jeho majstrovské dielo ocenili odborníci i diváci prvým miestom na tohoročnom celoslovenskom stretnutí košikárov v Rudníku a vzápätí aj v Ostrati pri Zlíne. Jazdiť na prútenom bicykli sa však nedá, zlomil by sa pod vami.

Vynachádzavý košikár uplietol z prútia aj gramofón s trúbou. Keď na ňom otočí kľukou, rozkrúti sa tanier gramofónu a rozozvučí hudba. „Dovnútra som nainštaloval detskú zvonkohru a pružinu,“ prezradil svoje výrobné tajomstvo.

Začal knižkou

Miro je majstrom Cechu košikárskeho. Pleteniu z prútia sa venuje už dvadsať rokov. Záľubu, ktorú dotiahol do dokonalosti, začal jednoducho – kúpil si knižku o košikárstve. „Keď upletiem napríklad košík, mám z neho radosť. Pri šetrnom zaobchádzaní poslúži aj päťdesiat rokov,“ vyznal sa z lásky k svojmu umeleckému remeslu.

Prútený gramofón: Po otočení kľukou počujete zvonkohru.
 Foto: MARTIN KUKUČKA