Už v apríli a máji sme tu mali vlny horúčav. Ako sa javí doterajšie leto z pohľadu meteorologičky?

"Tohoročné meteorologické leto, teda od 1. júna, pre nás meteorológov bolo zatiaľ charakterizované absenciou vlny horúčav. Ale práve v týchto dňoch, koncom júla a začiatkom augusta sa jedno také obdobie horúceho počasia chystá. Zatiaľ sme mali jún ako silne nadnormálny a obávam sa, že júl skončí podobne."

Niektorým ľuďom doterajšie teploty príliš nesvedčali, na leto sa im zdalo pomerne chladno.

"Aj keď sa ľuďom ľuďom zdá, že leto je akési nemastné-neslané, už sme zabudli, že to "slovenské" leto má denné maximálne teploty od 23 stupňov na severe, po 28-29 stupňov na juhu. Popoludní sa v ňom vyskytujú prehánky, či búrky. Teploty nad 30 stupňov Celzia sa u nás začali v lete objavovať častejšie v 90. rokoch, neboli  u nás zvyčajné, ale rýchlo sme si na ne zvykli."

Prelom júla a augusta nás zasiahol poriadnymi horúčavami.

"Z klimatologického pohľadu sa práve na prelome júla a augusta vyskytujú tzv. psie dni, alebo tiež kanikuly, ktoré dali meno celému oddychovému obdobiu. Ide o dni, keď u nás vrcholilo leto a často sa objavovali tie najteplejšie dni. V posledných rokoch sme si už ale zvykli, že teplota 30°C sa pokojne objaví aj koncom apríla, či v máji."

August sa tiež začal horúco. Čo bude ďalej?

"Teplota bude dosahovať v južných častiach krajiny hodnoty vysoko nad 30 stupňov Celzia, až do 35-36 stupňov. V popoludňajších hodinách sa z kopovitej oblačnosti objavia prehánky, či búrky, lokálne aj intenzívne a s krúpami. Celkovo sa javí august ako teplotne nadnormálny,  s prevažujúcim typom zrážok v podobe prehánok a búrok. To znamená, že budú prevažovať nerovnomerne rozložené zrážky, niekde ich bude nadbytok, inde sa bude prehlbovať sucho.  Teploty okolo 30 stupňov by sa u nás mali udržať v prvej tretine mesiaca na viacerých miestach krajiny."

Môžu padať aj teplotné rekordy?

"Práve prvé augustové dni prinesú vysoké denná teploty vzduchu na hranici rekordov. Pretože teplota bude vysoká a takýchto dní bude viac v rade za sebou, je potrebné dávať si pozor na seba a svoje zdravie."

Podľa najnovších predpovedí meteorológov poriadne horúco bude aj nasledujúci týždeň. Najvyššie teploty by mali byť vo štvrtok a v piatok. Môžu sa vyšplhať na 36 až 37 stupňov!

Prečítajte si aj: